Arytmia komorowa

Do jednych z najczęściej występujących schorzeń mięśnia sercowego należy arytmia komorowa, polegająca na zaburzeniu rytmu jego pracy. Mięsień posiada dwie komory, które poprzez skurcz oraz rozkurcz są odpowiedzialne za zaopatrywanie serca w odpowiednią ilość krwi.

Arytmia komorowa

Arytmia komorowaArytmia komorowa może mieć różne formy, które różnią się zarówno objawami, jak i obrazem uzyskiwanym podczas badania EKG oraz rokowaniem dla pacjenta. Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę należy przede wszystkim posiadać rozwiniętą wiedzę na temat pracy mięśnia sercowego, jak również przebiegu echokardiografii, która stanowi podstawę diagnostyki. Arytmia komorowa ma wiele przyczyn, a opierają się one głównie na złożonych i skomplikowanych zaburzeniach pojawiających się w mięśniach komórek sercowych. Nieprawidłowości te pojawiają się w wyniku błędów w wytwarzaniu oraz przesyłaniu impulsów elektrycznych.

Występowanie schorzenia

Prowadzi to do tego, iż arytmia komorowa występuje przede wszystkim u osób, które mają problemy z uszkodzeniem mięśnia sercowego lub jego nieprawidłową budową. Arytmia komorowa jest zazwyczaj skutkiem niedokrwienia mięśnia sercowego, występującego najczęściej u pacjentów, którzy przebyli zawał, przerostu lewej komory, cierpią na nadciśnienie tętnicze, wszelkie nieprawidłowości anatomiczne i czynnościowe, a także wady serca.

Arytmia komorowa w najcięższej postaci występuje u osób z chorobami genetycznymi, a nasila się ona również w wyniku występowania stanów nie związanych bezpośrednio z mięśniem sercowym, takich jak zaburzenia elektrolityczne, polegające na niedoborze potasu, magnezu oraz wapnia, jak również zaburzenia metaboliczne, zaburzenia hormonalne takie jak nadczynność tarczycy, a także choroby układowe oraz terapie lakami, w tym również arytmicznymi.

Objawy choroby

Arytmia komorowa ma różne objawy, jednak zazwyczaj przebiega ona bezobjawowo. Wraz z rozwojem schorzenia pojawiają się częstoskurcze oraz migotania komór. Do typowych objawów zalicza się również kołatanie serca, kłucie oraz ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, jak również zasłabnięcia oraz omdlenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here