Badanie serca

Serce człowieka to główny narząd układu krwionośnego. Zasadniczo składa się z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Przepompowuje około 5 litrów krwi na minutę. Zlokalizowane jest w klatce piersiowej w worku zwanym osierdziem. Dochodzą i odchodzą od niego wielkie naczynia, które zaopatrują tkanki w tlen i substancje odżywcze oraz zabierają z nich dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Nic więc dziwnego, że jeśli ten mechanizm zostanie zaburzony szybko pojawiają się niepokojące symptomy.

Badanie serca

Badanie sercaPatologie serca objawiają się w różny sposób. Od gniotącego bólu za mostkiem, przez masywne obrzęki nóg i stóp, po mniej niepokojące zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości, które nam dokuczają oraz wykonane badanie serca. Możemy je luźno podzielić na badanie podmiotowe i przedmiotowe.
W badaniu podmiotowym lekarz zbiera z pacjentem dokładny wywiad. Pytania dotyczą obecnych dolegliwości, ich historii, nasilenia, częstości, charakteru. Ważny jest także stan zdrowia rodziny, używki zażywane przez chorego i wiele innych kwestii.
W badaniu przedmiotowym lekarz opukuje i osłuchuje serce. Zwraca uwagę na położenie oraz wielkość. Ważna jest także częstotliwość pracy oraz tony. Zwraca się uwagę na ich głośność, akcentację i spoistość.

Badanie EKG

Od wielu lat narzędziem znakomicie badającym serce jest EKG. Do nóg, rąk oraz klatki piersiowej pacjenta podłącza się elektrody i drukuje na wąskim papierze linie rysujące czynność serca. Jest to znakomita metoda do oceny pracy tego narządu. Możemy rozpoznać m.in. zaburzenia rytmu, przerosty poszczególnych części czy niedokrwienie.
USG ze względu na swój dynamiczny rozwój zostało także wykorzystane w kardiologii i stanowi dla specjalistów z tej dziedziny bardzo przydatne urządzenie. Możemy ocenić dzięki niemu np. wielkość poszczególnych struktur oraz ich funkcję.
Jest wiele metod, które umożliwiają kompleksowe badanie serca, jednak najważniejszym czynnikiem, który decyduje o ich skuteczności diagnostycznej jest dobrze wyuczony lekarz, który ma wiedzę oraz wie jak ją wykorzystać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here