Choroby serca – warto pamiętać o podstawowej diagnostyce

Niewykryte i nieleczone choroby serca mogą być poważnym niebezpieczeństwem dla pacjenta. Dzięki prowadzeniu regularnych badań diagnostycznych można jednak wykryć je w porę i na długo cieszyć się zdrowiem.

Podstawowe badania kardiologiczne są proste, szybkie i nieinwazyjne – pozwalają na określenie stanu serca oraz układu krwionośnego, a razie potrzeby pozwalają również na szybkie rozpoczęcie leczenia.

Jakie badania stosuje się w celu podstawowej diagnostyki chorób serca i gdzie można z nich skorzystać?

Wywiad z pacjentem

Podstawą w diagnostyce chorób serca jest wywiad lekarza z pacjentem. Na podstawie odpowiedzi na pytania lekarza przez pacjenta można następnie określić ryzyko występowania chorób serca, a także pokierować dalszymi badaniami w celu wykrycia ewentualnych schorzeń.

Kontrola masy ciała

Masa ciała jest powiązana z ryzykiem występowania chorób serca. Osoby z nadwagą oraz otyłością częściej zapadają na choroby tego właśnie narząd, dlatego też kontrola masy ciała jest również jednym z podstawowych badań w tym kierunku.

Badania laboratoryjne

Szeroką wiedzę dotyczącą stanu serca i układu krwionośnego można uzyskać również poprzez proste badania laboratoryjne krwi. W tym celu wykonuje się najczęściej badania takie jak:

  • lipidogram – badanie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz triglicerydów
  • stężenie glukozy we krwi
  • stężenie hemoglobiny glikowanej
  • markery sercowe

EKG – elektrokardiografia

Nieinwazyjnym i skutecznym badaniem serca jest EKG, czyli elektrokardiografia, która pozwala na zaprezentowanie stanu serca.

Wykonuje się badania spoczynkowe, testy wysiłkowe, a także badania Holtera polegające na monitorowaniu pracy serca przez całą dobę.

Ciśnienie krwi

Nieprawidłowe wskazania ciśnienia krwi także są znakiem, że należy zadbać o serce i układ krwionośny.

Badania dopplerowskie serca

To badania USG typu doppler, które służą do zaprezentowania przepływów krwi w naczyniach wieńcowych.

Badania te można wykonać w wielu placówkach medycznych – także oferuje je przychodnia Synexus, w której można prowadzić bezpłatne badania kliniczne Wrocław to jedno z wielu miast, gdzie są one dostępne. Na badania można zapisać się on-line.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here