Ciśnienie rozkurczowe

Każda osoba powinna dbać o swoje zdrowie oraz przeprowadzać okresowa badania diagnostyczne. Ważnym i jednym z podstawowych parametrów diagnostycznych, który powinien być sprawdzany przez każdą osobę, jest ciśnienie tętnicze krwi.

Ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie rozkurczoweJest to badanie kontrolujące napór krwi na ściany naczyń krwionośnych. Napór ten zależy od elastyczności naczyń, siły skurczu mięśnia sercowego oraz średnicy i stopnia napełnienia łożyska naczynia. Nieprawidłowe ciśnienie krwi może spowodować wiele uszkodzeń i chorób układu ludzkiego organizmu. Zbyt niskie ciśnienie może być spowodowane krwotokiem, a jego skutkiem może być niedotlenienie i niedokrwieniem mózgu, nerek oraz innych organów.
Wielu ludzi boryka się także z problemem zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Mówi się tutaj o nadciśnieniu tętniczym. Jest to przewlekła choroba, która może prowadzić do niewydolności narządów, a także bezpośrednio zagrażać życiu.
Wraz z upływem życia ciśnienie krwi zmienia się. Jego parametry mogą zmieniać się także podczas wysiłku fizycznego lub pod wpływem emocji. Stres, nadmierne znużenie czy pobudzenie mogą przyczynić się do patologicznych zmian ciśnienia krwi.
Aby w odpowiedni sposób odczytać wynik ciśnienia tętniczego należy wziąć pod uwagę dwie wartości: ciśnienie skurczowe oraz ciśnienie rozkurczowe.

Ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe

Ciśnienie skurczowe to górna wartość, która powstaje podczas skurczu serca. Jest to moment wpychania krwi do naczyń. Prawidłowe wartości skurczu powinny wynosić między 120 – 135 miligrama słupa rtęci.
Drugą analizowaną wartością jest ciśnienie rozkurczowe. Jest to wielkość dolna, powstająca podczas napełniania się serca krwią i powinna wynosić między 80 a 85 miligrama słupa rtęci.
Ciśnienie mierzone jest za pomocą specjalistycznych aparatów. Wcześniej wykorzystywane były odpowiednio połączone pompki z zegarem, rękaw, a także słuchawki zwane stetoskopem. Skurcze można było usłyszeć, a wynik dawał początek uderzeń i ich wyciszenie. Obecnie stosowane są także elektroniczne przyrządy, które wyświetlają wartości na ekranie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here