Gastroskopia

Panendoskopia, szerzej znana pod nazwą gastroskopii, to powszechnie stosowane badanie medyczne pozwalające na trafne rozpoznanie i wyleczenie schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Na czym dokładnie polega procedura? Wyjaśniamy, czym jest gastroskopia, jak się do niej przygotować oraz kto przede wszystkim powinien zdecydować się na jej wykonanie.

Czym jest gastroskopia?

Gastroskopia to badanie endoskopowe początkowego odcinka przewodu pokarmowego, które wykonuje się w celu profilaktycznym, diagnostycznym i leczniczym. Przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub rzadziej – ogólnym. Polega ono na wprowadzeniu przez jamę ustną elastycznej, wąskiej rurki (endoskopu) z kamerą rejestrującą obraz z wnętrza ciała. Dzięki temu, lekarz jest w stanie dokładnie zbadać stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, pobrać fragment tkanki do badań histopatologicznych, a także przeprowadzić zabiegi lecznicze, celem usunięcia np. polipów, guzów i ciał obcych, rozszerzenia zwężeń przewodu pokarmowego czy zahamowania krwawienia z górnej jego części.

Wskazania do przeprowadzenia gastroskopii

Przeprowadzenie gastroskopii zostaje zlecone w momencie zaobserwowania przede wszystkim takich objawów, jak: trudności z połykaniem, często występujące ból brzucha, wzdęcia, zgaga i mdłości, podejrzenie obecności ciał obcych i wymiotowanie krwią. Inne objawy wzbudzające podejrzenia to niedokrwistość, niewyjaśniona utrata masy ciała czy bóle w okolicy nadbrzusza. Gastroskopia zlecana jest również w razie podejrzenia nowotworów, choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka, refluksu, celiakii, nadciśnienia wrotnego oraz przełyku Barretta. Niepokojących objawów nie wolno lekceważyć, gdyż mogą one być sygnałem występowania poważnych chorób. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co powinno Cię skłonić do wizyty u urologa, zajrzyj koniecznie na http://chojnow.pl/news/news/view/id/10918.

Jak wyglądają przygotowania do gastroskopii?

Gastroskopia to badanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Już na dwa tygodnie przed jej wykonaniem pacjent zobowiązany jest do odstawienia farmaceutyków przyjmowanych na dolegliwości żołądkowe. Na tydzień przed badaniem musi on skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu zweryfikowania listy przyjmowanych leków i wprowadzenia ewentualnych zmian. Najczęściej dotyczą one medykamentów przeciwzakrzepowych, hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego oraz tych, które stosowane są w terapii cukrzycy.

Przygotowania do gastroskopii nie mogą pominąć restrykcji dietetycznych, co ma zapewnić całkowite opróżnienie żołądka. Pokarmy stałe należy spożyć maksymalnie do 8 h przed badaniem, płynne (włącznie z wodą i innymi klarownymi napojami) do 4 h. Przed badaniem nie należy palić papierosów ani żuć gumy.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here