Jak produkuje się żywność ekologiczną

Z roku na rok coraz więcej osób sięga po produkty ekologiczne. To jedzenie, które jest nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze. No ale jak właściwie powstaje taka żywność ekologiczna? Gdzie odbywa się produkcja? Jakich środków się używa do jej wytworzenia? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak wyglądają ekologiczne gospodarstwa?

Żywność ekologiczna produkowana jest przez specjalne, ekologiczne gospodarstwa. Zlokalizowane są one w rejonach o niskim poziomie zanieczyszczenia. Chodzi przy tym nie tylko o zanieczyszczenie powietrza, ale też wód i tak dalej. Produkcja ekologiczna bazuje na próbie zachowania dobrego stanu środowiska oraz różnorodności biologicznej. Często pola otoczone są różnorodną, naturalną infrastrukturą, w tym oczkami wodnymi, strumieniami oraz krzewami. Tego typu produkcja ekologiczna porównywana jest często do starych, tradycyjnych metod uprawy ziemi. To rzeczywiście nieco unowocześniona forma takiej uprawy.

Czego nie można stosować w produkcji ekologicznej?

W gospodarstwach ekologicznych nie stosuje się pewnych środków i metod uprawy. Sama produkcja odbywa się też z uwzględnieniem odgórnie narzuconych wymogów. Żywność ekologiczna produkowana jest między innymi bez użycia jakichkolwiek syntetycznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów, zapraw nasiennych, organizmów genetycznie modyfikowanych, sztucznych koncentratów, pasz przemysłowych, a także promieni jonizujących. Wyprodukowana w ten sposób żywność musi być wolna od jakichkolwiek sztuczności.

Jak produkuje się żywność ekologiczną?

Aby na stoły konsumentów trafiła zdrowa żywność ekologiczna należy zatem w szczególności stosować właściwy płodozmian, który uwzględni rośliny strukturotwórcze oraz takie, które zwiększają zawartość materii organicznej w glebie. Rośliny muszą być też nawożone wyłącznie naturalnymi nawozami, wytworzonymi w gospodarstwie, czyli kompostem, obornikiem oraz nawozami zielonymi. Nawozy mineralne ograniczone są wyłącznie do tak zwanych mączek skalnych. Na ekologicznych polach uprawa odbywa się również w bardzo tradycyjny sposób. Chwasty na przykład usuwa się mechanicznie, a w celu walki z chorobami i szkodnikami stosuje się odpowiednie następstwo uprawiania roślin, sąsiedztwo roślin oraz ewentualnie preparaty biologiczne.

Które produkty są ekologiczne?

Jak zatem rozpoznać żywność ekologiczną na półkach? Posiada ona specjalne oznaczenia ekologiczne. To poświadczenie przez jednostkę certyfikującą, że produkcja podlega stałej kontroli, a produkty spełniają prawne wymogi. Najczęściej na półkach sklepowych żywność ekologiczna występuje jako „bio”, „eko” itd. Polecamy między innymi produkty ze sklepu Anny Lewandowskiej – https://foodsbyann.com/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here