Rehabilitacja po artroskopii kolana

Artroskopia kolana to dzisiaj jeden z najczęściej wykorzystywanych zabiegów diagnostycznych w zakresie rozpoznania i późniejszego leczenia rozmaitych urazów czy stanów chorobowych stawu kolanowego. Ten zabieg jest jednym z najmniej inwazyjnych i w pełni bezpiecznych, do tego daje doskonałe rezultaty. Artroskopia pozwala ocenić całą strukturę wnętrza kolana w najmniejszych szczegółach. Żadne badanie ultrasonograficzne ani rentgen nie daje takich wyników.

Sama artroskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym i polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie sondy z kamerką. To dzięki niej możliwe staje się obejrzenie wnętrza kolana, natychmiastowa diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto przy tym dodać, że artroskopia praktycznie nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. W niektórych przypadkach po takim zabiegu pacjent wymaga jednak rehabilitacji.

Jak przebiega rehabilitacja po artroskopii kolana?

Rehabilitacja po artroskopii kolana nie jest inwazyjna. Najczęściej kolano, na którym był przeprowadzany tego rodzaju zabieg diagnostyczny, musi pozostać odciążone. Zaleca się, by pacjent pozostawał co najmniej kilka dni w spoczynku, najlepiej w pozycji leżącej. Rehabilitacja rozpoczyna się po kilku dobach, a chory porusza się o kulach. Same zabiegi usprawniające trwają średnio 3 miesiące i zawsze zostają dopasowane indywidualnie do stanu zdrowia i kondycji samego kolana.

Rehabilitacja odbywa się w obecności fizjoterapeuty, najczęściej są to ćwiczenia. W pierwszym etapie ćwiczy się mięśnie łydek, potem ud, dopiero później sam staw kolanowy.

Kiedy wykonuje się artroskopię kolana?

Tak naprawdę to badanie diagnostyczne, które stosuje się w przypadku większości schorzeń w zakresie stawu kolanowego. Mówić tu można o nagłych urazach w wyniku kontuzji, wypadku czy upadku, ale też zmianach zwyrodnieniowych, jakie następują w naturalnym procesie starzenia się organizmu czy niewyleczonych urazach z przeszłości. Artroskopia daje doskonałą diagnostykę sportowcom, którzy szczególnie narażeni są na kontuzje, na przykład kolarzom, ale sprawdza się także u osób, które realizują przeciętną aktywność fizyczną. Tak naprawdę nie ma znaczenia przyczyna problemów ze stawem kolanowym, styl życia czy stan zdrowia chorego, bo artroskopię można z powodzeniem wykonywać w każdym przypadku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here