Otyłość to choroba, którą można leczyć operacyjnie
fot. Pixabay.com

Otyłość można leczyć dietetycznie, farmakologicznie, a także operacyjnie. Ponieważ ta ostatnia metoda daje często największe szanse powodzenia, coraz więcej osób się na nią decyduje. Jakie są więc sposoby operacyjnego leczenia otyłości?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-operacyjne-otylosci/

Jakie operacje stosuje się w walce z otyłością?

W zależności od tego, jakie metody zostaną zastosowane podczas operacji, w operacyjnym leczeniu otyłości wyróżnia się operacje restrykcyjne, wyłączające oraz restrykcyjno-wyłączające.

Do operacji restrykcyjnych zalicza się m.in. mankietową resekcję żołądka, założenie nieregulowanej opaski żołądkowej, założenie przewiązki regulowanej na żołądek. Tego typu operacja polega na wytworzeniu małego zbiornika w górnej części żołądka i połączenie go z pozostałą częścią za pomocą wąskiego przejścia. Wykonywana jest zarówno metodą laparoskopową, jak i przez powłoki brzuszne. Gwarantują one znaczną utratę masy ciała – od 50 do 85 procent nadwagi i dają długotrwałe efekty.

Operacje wyłączające natomiast to takie, w których dochodzi do wycięcia fragmentu żołądka lub jego przesunięcia. Znacznie skrócona jest też droga przechodzenia pokarmów przez jelito cienkie. Wśród takich operacji można wymienić wyłączenie żółciowo-trzustkowe oraz wyłączenie żółciowo-trzustkowe z ominięciem dwunastnicy.

Natomiast operacje restrykcyjno-wyłączające stanowią mieszankę obu powyżej wymienionych metod. Zarówno prowadzą do wycięcia fragmentu żołądka oraz wyłączenia pewnego odcinka przewodu pokarmowego. W przypadku operacji wyłączających, jak i restrykcyjno-wyłączających dochodzi do znacznego ubytku masy ciała, a efekty bywają długotrwałe nawet, jeśli pacjent nie dokładnie przestrzega zaleceń dietetycznych.

Otyłość, która powinna być leczona operacyjnie

Do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikują się osoby, których wskaźnik masy ciała BMI przekracza 40 oraz te, u których BMI przekracza 35, ale otyłości towarzyszą takie choroby jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroba zwyrodnieniowa stawów. Również osoby, które przez przynajmniej sześć miesięcy próbowały dietoterapii oraz leczenia farmakologicznego, a te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, powinny podać się operacji. Jeśli natomiast dietoterapia odniosła oczekiwane skutki, jednak doszło do tak zwanego efektu jo-jo, a wskazówka wagi wróciła na poprzednie miejsce, również warto rozważyć operacyjne leczenie.

Zobacz też: http://www.derm-art.pl/jak-regulowana-opaska-zoladkowa-leczy-otylosc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here