Coraz więcej osób jest alergikami i coraz częściej zmagamy się z problemami alergicznymi. Alergia to reakcja organizmu na jego kontakt z substancją, która jest dla niego uczulająca. Osoby zdrowe nie odczują w kontakcie z alergenem żadnego dyskomfortu. U osoby uczulonej spowodować on może nawet bardzo silny wstrząs.
Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/alergia-wszystko-co-musisz-wiedziec/
Jak objawia się alergia?
Uczulenie może się objawiać na różne sposoby. Najczęściej jest to katar, kaszel, kichanie, wysypka na skórze. Tak naprawdę objawy zależą przede wszystkim od rodzaju alergii. I tak przykładowo alergie pokarmowe objawiają się głównie problemami żołądkowymi, nudnościami, wymiotami, bólem żołądka, ale może się również pojawić obrzęk na twarzy lub wysypka na innej części ciała. Z kolei alergie związane ze skórą, objawiają się rumieniem, wysypką, wypryskami. Często towarzyszy im swędzenie, pieczenie, opuchlizna na oczach, zaczerwienienie i obrzęk na powiekach. Katar sienny natomiast, który powstaje w wyniku dostania się alergenu drogami oddechowymi do organizmu, objawia się często jak zwykłe przeziębienie. Kichanie, katar, zatkany nos i opuchlizna na oczach to objawy, które go najczęściej sygnalizują. W ciężkich przypadkach reakcji organizmu na alergen może dojść do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Jego objawy to duszności, świszczący oddech, nudności, zawroty głowy, a także utrata przytomności.
Jakie są przyczyny reakcji alergicznych?
Najczęściej alergenami, które prowadzą do uczulenia są:
- sierść zwierząt,
- kurz,
- zarodniki pleśni,
- niektóre leki,
- pszenica,
- mleko,
- orzechy,
- białko jajka kurzego,
- owoce morza,
- ukąszenia owadów.
Medycyna nie znalazła odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego organizm traktuje te substancje jako szkodliwe i wytwarza przeciwko nim przeciwciała. Samo występowanie reakcji alergicznych ma jednak podłoże genetyczne. Jeśli więc ktoś w naszej rodzinie zmagał się z uczuleniami, jest spora szansa na to, że i nas będzie ten problem dotyczył.
Alergię rozpoznaje się na podstawie testów alergologicznych. Określają one, czy we krwi znajdują się specyficzne przeciwciała IgE, które przyczyniają się do powstania reakcji alergicznej.
Zobacz też: http://www.derm-art.pl/przyczyny-i-objawy-lupiezu/