Klub Dobrych Nawyków

Konkurs Mamy Dobre Rady Nagrodzone porady

23.09-29.09 Pytanie konkursowe:

Co zrobić, aby dziecko chętniej POMAGAŁO INNYM?

Porady:
 • Emilia
  Jeśli pozwolimy dziecku na wykonywanie z nami wszystkich codziennych czynności - sprzątanie, układanie, zmywanie, obieranie warzyw do obiadu (podawanie ich) i będziemy je chwalili, jak również będziemy prosili malucha o pomoc i nagradzali za nią, wówczas mamy gwarancję, że dziecko będzie chętnie pomagało innym. Przetestowałam to już dwa razy i uczę po raz trzeci :) Emilia - mama trójki dzieci :)
 • Dorota
  Kolekcjoner Usmiechow
  Uczę dzieci dzielenia się z innymi tym, co same posiadają. Powtarzam, że uśmiech drugiego człowieka jest bezcenny, a rzeczy materialne zawsze można nabyć. Wprowadziłam formę zabawy polegającą na „kolekcjonowaniu uśmiechów”. Każdego wieczora zapisujemy ile uśmiechów każdy w danym dniu zdobył. Niesamowity jest fakt, że po kilkunastu dniach pociecha sama przychodzi i opowiada, że Pani w sklepie się do niego uśmiechnęła, gdy podał jej przedmiot, który jej upadł.
 • Justyna
  Moją radą na naukę dziecka dobrych uczynków jest założenie dużego zeszytu (najlepiej A4, z fajną kolorową okładką), w którym rodzice będą zapisywać dziecku wszystkie dobre uczynki. Pod każdym zapisem dziecko może narysować obrazek mówiący o swoim uczynku. Wcześniej ustalić z dzieckiem jaki będzie sposób nagradzania. Np.: Za każde dziesięć uczynków - nagroda NIESPODZIANKA :) Dzieci bardzo chętnie pomagają jeśli są chwalone, przytulane i wynagradzane :)
30.09-6.10 Pytanie konkursowe:

Jak sprawić, aby dziecko regularnie MYŁO ZĘBY?

Porady:
 • Katarzyna
  Podstawą przy wyrabianiu w dziecku dobrych nawyków jest przede wszystkim - dobry przykład ze strony rodziców. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych, starajmy się więc dawać dobry przykład. W przypadku mycia ząbków pomoże kilka zaczarowanych gadżetów. Ciekawa szczoteczka i kubeczek, które dziecko samo wybierze w sklepie z pewnością zachęci je do mycia ząbków. Wizyta kontrolna u dentysty, który pochwali naszą pociechę, mówiąc jak dokładnie myje ząbki i dlatego są takie śliczne, też może pomóc ;)
 • Monika
  Z mycia zębów koniecznie trzeba zrobić świetną zabawę, aby ta czynność nie tylko weszła dziecku w nawyk, ale była też frajdą i okazją do przebywania z rodzicami. Można na przykład: włączyć ulubioną piosenkę dziecka i wspólnie potańczyć przed lustrem - zęby myjemy w trakcie trwania zwrotki piosenki, a w trakcie refrenu szalejemy przed lustrem z szczoteczką jako mikrofonem, można też pobawić się w naśladowanie - dziecko powtarza ruchy szczoteczką wykonywane przez rodzica.
 • Anna
  Na dzieci świetnie działają bajki terapeutyczne! Ja na użytek mycia zębów wymyśliłam bajkę o Zębozaurach, które nieproszone panoszą się na ząbkach. Potrafią wyrządzić wiele szkód, na przykład obkleić ząbki osadem lub nawet wydrążyć dziurę! Na pomoc ząbkom przychodzi turbo-super-szybka szczoteczka i magiczna pasta.Scenariusz bajki zmienia się, szczoteczka ma coraz to nowsze przygody, a Zębozaury broją jak mogą. Morał zawsze jest ten sam - warto szczotkować zęby!
07.10-13.10 Pytanie konkursowe:

Jak sprawić, aby dziecko codziennie jadło 1 jogurt?

Porady:
 • Joanna
  Gdy syn ochotę ma na deserek, to można zmienić zwyczajny serek albo jogurcik – co tam się ma – w superserniczek- dodając raz dwa, łyżkę galaretki – albo dwie lub trzy... Pomysł jest wspaniały, spróbuj go i Ty! A gdy jest lato i upał na dworze, jogurt w przepyszny lód się zmienić może. I tak nie wiedząc, zje jogurcik cały, prosząc o jeszcze – bo lód był wspaniały.
 • Magdalena
  Dodawaj do jogurtu ulubione owoce lub płatki Twojego dziecka, a z pustych pudełek zaproponuj mu, że będziecie codziennie robić nowe przydatne bibeloty bądź prezenty dla bliskich, np. posadzicie kwiatka dla babci, zróbcie skarbonkę, pojemnik na guziki, „słuchawki” do telefonu na sznurku… wszystko na co tylko pozwoli Wam wyobraźnia!
 • Magdalena
  Każde dziecko obserwuje swoich rodziców, uczy się od nich wiele, między innymi powiela ich nawyki. Dlatego też uważam, że najlepszym rozwiązaniem na to, aby Nasze dzieci jadły codziennie jogurty, jest wspólny posiłek. Codziennie rano niech wszyscy domownicy usiądą razem np. przy śniadaniu i każdy z nich zje jogurt. Robię to codziennie z moją rodziną i to jest Nasz zdrowy nawyk :)
14.10-20.10 Pytanie konkursowe:

Jak zachęcić dziecko do zabaw na świeżym powietrzu?

Porady:
 • Katarzyna
  Dzieciom należy powiedzieć, że świeże powietrze powoduje, że lepiej się czujemy, myślimy, oddychamy. Wprawia nas w dobry nastrój :) Jak i również należy pamiętać o tym, że my jesteśmy dla nich najlepszym przykładem, powinniśmy wychodzić z nimi tak często, jak to możliwe. Trzeba starać się pokazać dzieciakom, że przebywanie na dworze może być atrakcyjne. A po tym jak wrócą do domu, spotka je coś miłego. Wypijemy kakałko, obejrzymy wspólnie film rodzinny bądź pogramy w rumikuba/eurobiznes.
 • Natalia
  Moim najlepszym sposobem na zachęcanie Mojej 3-letniej córeczki jest wymyślanie różnych zabaw. Ostatnią zabawą było pójście na spacer po kasztany, z których zrobiłyśmy ludziki. Ale także zbieranie liści. Zabawa szukanie skarbów, które wcześniej zostały schowane prze ze mnie, stworzenie mapki i rysunki przedmiotów, które miała poszukać. Również zachęcam ją słowami "chodź, pomożesz Mamusi w ogrodzie". A Gdy wychodzimy na spacer, dużo opowiadam o zwierzątkach, które spotkamy, zabieramy chlebek i karmimy je :)
 • Maria
  Warto pozwolić dziecku na wymyślenie zabaw lub zaproponować ciekawe zajęcia. Pokazać, że istnieje wiele możliwości, nie tylko plac zabaw, ale także podchody, klasy. Można zorganizować zawody, w których udział wezmą inni rówieśnicy vs ich rodzice. Obie drużyny na pewno miałyby niezłą zabawę także podczas przygotowań. Dzieciaki są bardzo kreatywne i uwielbiają czuć się potrzebne, a jeszcze bardziej lubią szaleństwa. Pozwólmy na to, a ogranicznikiem niech będą bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek.
21.10-27.10 Pytanie konkursowe:

Jak sprawić, aby dziecko samodzielnie pakowało
plecak do szkoły

Porady:
 • Edyta
  Nam w pakowaniu pomaga wymyślony Smok Stopuś. Wieczorem zostawia w tornistrze nagrodę niespodziankę, np. roześmiane kartonowe serduszko albo po prostu karteczkę z napisem „ jesteś bardzo dzielna” . Taką niespodziankę znajduje się w szkol,e otwierając czytankę lub rozpakowując przygotowane przez mamę drugie śniadanie. Zawsze sprawia mnóstwo radości! Żeby jednak tam się znalazła, plecak musi być dobrze spakowany.
 • Małgorzata
  Polecam, aby już od pierwszego dnia szkoły naszej pociechy angażować dziecko w pakowanie plecaka do szkoły (nigdy nie robiąc tego samemu za dziecko). W przypadku mojej Julki się sprawdziło. Przez pierwsze 2 tygodnie pomagałam córce w pakowaniu, potem już tylko sprawdzałam, czy jest w nim wszystko, co potrzebuje. Mamy umowę, że plecak należy pakować zaraz po odrobieniu zadań, a za każdy mały sukces Juleczka otrzymuje pochwałę, co ją bardzo motywuje.
 • Katarzyna
  Aby dziecko pakowało samodzielnie plecak do szkoły należy zastosować zasadę 3xP, czyli pokaż, pomóż, pochwal. To działa na każde dziecko. Dziecko uczy się od rodziców pewnych zachowań i jeśli widzi, że mama lub tata sami pakują się do pracy, to chce ich naśladować. Oczywiście z początku trzeba pomóc i pokazać jak należy umieszczać zeszyty i książki w plecaku, by wszystko się pomieściło. Przypomnieć o tym czego zapomniało spakować. Na koniec koniecznie trzeba pochwalić! To najważniejszy punkt!