mięsień sercowy

Jednym z najważniejszych narządów w organizmie ludzkim jest mięsień sercowy, który stanowi tkankę mięśniową, charakterystyczną jedynie dla kręgowców. Jego najbardziej typową formą pracy są skurcze, które mają umiarkowany charakter i występują przez stosunkowo krótki okres czasu.

Mięsień sercowy

mięsień sercowyPod względem anatomicznym mięsień sercowy różni się od mięśnia poprzecznie prążkowanego. Rozbieżności polegają na tym, iż posiada on włókna widlasto rozgałęzione. Natomiast warto tutaj dodać, że jądra komórkowe są ułożone w sposób centralny. Dla odmiany mięsień poprzecznie prążkowany posiada włókna, które są połączone, natomiast jadro znajduje się na ich obrzeżach. Mięsień sercowy jest zbudowany z tkanki, utworzonej z komórek o jednym lub dwóch jadrach, charakteryzujących się poprzecznym prążkowaniem.

Mięsień sercowy ma bardzo charakterystyczną cechę, tak zwany automatyzm, polegającym na tym, iż jeżeli zostanie on wyjęty z ciała ludzkiego i umieszczony w płynie fizjologicznym, czyli dziewięcioprocentowym roztworze chlorku sodu, to będzie on podejmował pracę, poprzez wykonywanie regularnych skurczy, co można doskonale zaobserwować w procesie transportu organów do przeszczepu. Tego typu automatyzm mięsień sercowy zawdzięcza specjalnym komórkom, zlokalizowanym w węźle zatokowym, przedsionkowym oraz komorowym.

Praca mięśnia sercowego

Warto jest również wspomnieć o charakterystyce pracy jaką wykonuje mięsień sercowy. Opiera się ona bowiem na zasadzie „wszystko albo nic”, bardzo nieznaczne, minimalne impulsy wywołują bowiem maksymalne spięcie włókien serca. Mięsień sercowy charakteryzuje się ponadto przewodzeniem impulsów, którego szybkość jest znacząco mniejsza niż w mięśniach szkieletowych. Mięsień sercowy jest wyjątkowym organem, ze względu na to, iż jest on poprzecznie prążkowany, przez co człowiek ma możliwość wpływania w pośredni sposób na jego skurcze. Mięsień sercowy, jak każdy organ w ciele ludzkim może stać się ofiarą chorób, z których jedną z najniebezpieczniejszych jest jego zapalenie. Zazwyczaj jest ono wywołane zakażeniami wywołanymi wirusami, bakteriami oraz grzybami.

Zagrożenia dla mięśnia sercowego

Jakie czynniki mogą negatywnie wpływać na kondycję mięśnia sercowego? Pierwsze co nam się nasuwa na myśl to oczywiście nieodpowiednia dieta i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jednak to nie wszystkie zagrożenia, jakie czyhają na nasz mięsień sercowy. Bardzo niebezpieczne jest bowiem zapalenie mięśnia sercowego, będące wynikiem powikłań po rożnych chorobach. Również zły stan uzębienia może mieć wpływ na kondycję mięśnia sercowego.

Jak dbać o serce?

Jak możemy pomóc naszemu sercu? W obecnych czasach największym wrogiem serca najczęściej jesteśmy my sami. Źle się odżywiamy i praktycznie nie uprawiamy sportu. Do tego oddychamy fatalnej jakości powietrzem. Są to niewątpliwie czynniki, które bardzo negatywnie wpływają na nasze serce i ogólną kondycję fizyczną. Zastosowanie odpowiedniej diety i zaaplikowanie sobie codziennej dawki ruchu na świeżym i przede wszystkim – czystym powietrzu może nam bardzo pomóc.

Zastosuj odpowiednią dietę

Serce jest organem bardzo wrażliwym na to, co znajduje się w spożywanych przez nas pokarmach. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią dietę, która będzie znacząco wspomagać pracę naszego serca. Co więc powinniśmy jeść, aby odpowiednia zadbać o nasze serce? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby w naszym jadłospisie nie zabrakło odpowiednich ilości błonnika. Aby zapewnić naszemu sercu odpowiednią ilość tego cennego składnika, powinniśmy spożywać kaszę jęczmienną, fasolę, figi, szpinak, czy też jabłka. Warto również wskazać, że bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie naszego serca ma również czerwone wino. Oczywiście należy je spożywać w odpowiednich dawkach. Dobrym rozwiązaniem będzie lampka czerwonego wina do obiadu. Warto też spożywać często zieloną herbatę, a najlepiej jak zastąpimy nią herbatę czarną w naszej codziennej diecie.

Zacznij się ruszać!

mięsień sercowyOczywiście samą dietą niewiele wskóramy, jeśli nie wstaniemy z kanapy. Brak aktywności fizycznej to niemalże wyrok na nasze serce. Ruch jest wręcz niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego serca. Bardzo pozytywnie na pracę serca może wpływać choćby regularna jazda na rowerze. Oprócz krótkich przejażdżek praktykowanych codziennie, warto również podjąć się wyzwania co jakiś czas wypraw rowerowych. Mamy tu na myśli weekendowe wycieczki, które trwają kilka godzin, i polegają na przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Jeśli jesteśmy w całkiem niezłej kondycji fizycznej, możemy również pokusić się o regularne bieganie. Jeśli jednak mamy nadwagę, to musimy do tej kwestii podejść bardzo ostrożnie. Albowiem zbyt intensywne bieganie może w tym wypadku znacznie obciążyć nasz stawy, zwiększając znacznie ryzyko wystąpienia kontuzji. Dobrym rozwiązaniem są również długie spacery z kijkami. Warto również regularnie pływać. W zasadzie jednak każda forma ruchu, która odbywa się regularnie, jest w stanie pomóc naszemu sercu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUdar serca
Następny artykułDieta na serce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here