Migotanie serca

Migotanie serca to innymi słowy migotanie przedsionków. Związane jest ono z zaburzeniem rytmu serca, które nazywane jest arytmią. Anomalia ta związana jest z nieregularnym i bardzo szybkim skurczu przedsionków. Podczas nieprawidłowości przedsionek prawie w ogóle się nie kurczy, a zalegająca w nim krew może tworzyć skrzepliny.
Wyróżnia się parę rodzajów migotania przedsionków. Są nimi okresowe migotanie, które pojawia się i zanika samoistnie na przestrzeni tygodnia, migotanie przewlekłe, które nie ustępuje samodzielnie oraz migotanie przetrwałe długo trwające i utrwalone. Ostatni rodzaj wady serca jest niestety chorobą, której nie da się leczyć.

Migotanie serca – przyczyny

Migotanie sercaPrzyczynami migotania serca mogą być różnego rodzaju schorzenia sercowo – naczyniowe, które wywołane są nieprawidłowym ciśnienie tętniczym krwi, wadami i uszkodzeniami zastawek serca, kardiopatiami, wrodzonymi wadami serca, czy chorobą wieńcową. Do nieprawidłowości związanych z zaburzeniami pracy serca mogą doprowadzić także inne choroby, takie jak sarkoidoza, cukrzyca, choroby płuc, nowotwory serca, niektóre choroby immunologiczne, itp. Innym z przypadków, w którym może dojść do szybkich skurczów serca są stany po operacji kardiologicznej, a w szczególności po zabiegu wstawiania bajpasów.

Objawy migotania serca

Objawami, które mogą odczuwać osoby, u których jest ryzyko powstania zaburzeń związanych z migotaniem przedsionków są m.in. przyspieszone bicie serca, nadmierne, napadowe pocenie się, duszności, zmęczenie, zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny, omdlenia oraz zawroty głowy. Gdy któreś z tych oznak będzie powtarzało się z dużą częstotliwością należy udać się na badania diagnostyczne, które potwierdzą lub wykluczą chorobę migotania przedsionków. Technikami, które wykorzystywane są do diagnozy schorzenia są aparat EKG serca oraz echokardiografia.
Po wykryciu wady serca należy poddać się leczeniu. Obecnie wyróżnia się trzy metody kuracji. Są nimi: leki, zabiegi niechirurgiczne np. kardiowersja, ablacja przezcewnikowa i ablacja węzła przedsionkowo – komorowego, a także zabiegi chirurgiczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here