Narkomania – jak jej zapobiec?

Narkomania jest uzależnieniem od przyjmowania substancji chemicznych, które wpływają na czynności mózgu. Cechują ją głód narkotykowy, wewnętrzny przymus zażywania narkotyków (ciągłe eksperymentowanie z nowymi substancjami) oraz chęć zdobycia narkotyków za wszelką cenę (osoby uzależnione mogą posunąć się do kradzieży, prostytucji, a nawet morderstwa). Człowiek sięgał po substancje odurzające od zarania dziejów. Często pełniły one ważne funkcje np. podczas rytuałów religijnych, kiedy to kapłan dzięki narkotykom nawiązywał łączność ze światem nadprzyrodzonym. Tak jest i do tej pory wśród Indian pije się płyn ayahuasca, która jest przygotowywana przez szamanów i ma silne działanie halucynogenne. Jest traktowana jako środek leczniczy, a także pomaga wprowadzić w trans. Takich substancji na przestrzeni wielu wieków pojawiło się bardzo wiele. Część tradycji kultywowanych jest do tej pory.

Narkomania w Polsce

Według ostatnich badań socjologicznych i historycznych, początki narkomanii w Polsce można datować na przełom lat 50-tych i 60-tych. Początkowo uzależniały się osoby, które były poddawane  terapii z wykorzystaniem silnych środków przeciwbólowych np. morfiny. W późniejszych latach sięganie po narkotyki wiązało się z młodzieżowym buntem oraz przynależnością do subkultury hippisowskiej. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest ponad 100 tysięcy osób uzależnionych od różnych substancji chemicznych. Dla dealera narkotykowego znaleźć dojście do młodych ludzi, nawet ze szkoły podstawowej, to nie jest nic trudnego. Bardzo łatwo jest zacząć brać narkotyki, natomiast niesamowicie ciężko wyjść z tego uzależnienia. Wymaga to ogromnego nakładu pracy ze strony uzależnionej osoby, silnej woli oraz wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół.

Narkomania

Narkomania jako problem społeczny

Początki narkomanii wydają się bardzo banalne. Często osoba sięgająca po narkotyki powtarza sobie, że to tylko ten jeden raz, bo przecież wszystkiego w życiu trzeba spróbować. Niestety, w wielu przypadkach jest to początek poważnej choroby, niejednokrotnie kończącej się śmiercią. Obecnie narkomanię uznaje się za bardzo poważny problem społeczny, dotykający całe środowiska. Coraz częściej zdarza się, że w uzależnienia wpadają osoby po trzydziestym roku życia, które, wydawać by się mogło, mają wszystko: pieniądze, dobrą pracę, ugruntowaną pozycję społeczną. Sięgają oni po substancje odurzające, ponieważ czują się wypaleni zawodowo, a narkotyki mają im pomóc w odnalezieniu nowych doznań, których im coraz częściej brakuje. Jak podają badania najczęściej stosowanymi przez nich substancjami są środki antydepresyjne oraz amfetamina. Obecnie na rynku jest bardzo duża ilość psychoaktywnych substancji i cały czas powstają nowe. Kilka lat temu popularne stały się tak zwane ekstazy. Obecnie trwa spór między zwolennikami marihuany, którzy nie traktują tej rośliny jako narkotyk twardy (istnieje podział na narkotyki miękkie) i domagają się jej legalizacji, a grupą, która uważa, że marihuana, tak jak inne substancje odurzające, uzależnia.

Dowiedz się więcej o leczeniu uzależnienia od narkotyków

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki” Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here