Negatywne skutki odstawienia kontra motywacja w walce z tytoniem. Jak się nie dać nałogowi?

Walka z nałogiem może być bardzo trudna, w szczególności dla nałogowych palaczy. Długotrwała walka o rezygnację z przyjmowania nikotyny ostatecznie prowadzi do sukcesu, jednakże po drodze mogą nas spotkać nieprzyjemne skutki odstawienia. Skutki uboczne bywają niesamowitym dyskomfortem i bardzo często sprawiają, że rzucający palenie szybko do niego wraca. Zanim zdecydujemy się na rzucenie palenia warto zabezpieczyć się na wypadek skutków ubocznych i zastanowić się co zrobić, kiedy wystąpią.

Ból gardła i kaszel

W przypadku rzucania palenia przez wieloletnich palaczy zaobserwować można ból gardła oraz intensywny kaszel. Palenie może powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli, a w momencie, w którym przestajemy palić, śluzówka regeneruje się poprzez oczyszczanie ze śluzu oraz trujących substancji. Niestety na kaszel nie ma innej rady, jak tylko spotkać się z lekarzem i poinformować o zaistniałej sytuacji. Lekarz może zlecić delikatny syrop rozpuszczający wydzielinę, który pomoże nam uporać się z nieprzyjemnym skutkiem syndromu odstawienia.

Tycie i nadwaga

Odstawienie palenia u niektórych osób może powodować nadwagę lub delikatne przybranie na wadze. Wszystko to za sprawą nikotyny, która w regularnej dawce przyspiesza pracę jelit, a jej nagły brak powoduje spowolnienie metabolizmu. Aby temu zaradzić i zabezpieczyć się na dodatkowe kilogramy, warto już na starcie zmienić dietę na bogatą w składniki odżywcze, przyspieszające zdrowy tryb pracy organizmu. Takimi produktami mogą być otręby, warzywa, owoce, jogurt czy sałatki.

Zmiany psychiczne

Rzucanie palenia powoduje silne zmiany w psychice pacjenta. Osoby, które postanowiły pozbyć się nałogu często borykają się z nadmierną nerwowością czy nawet depresją. Rozwiązaniem tego problemu może być spotkanie ze specjalistą lub terapeutą oraz terapia grupowa. Świetnym wsparciem w procesie rzucania palenia może być metoda, którą opracował Allen Carr. Metoda ta polega na uświadomieniu pacjentowi jak dobrze będzie się czuł bez papierosów i nakreśleniu mu celu, do którego będzie dążył, przy ciągłym wsparciu specjalistów w dziedzinie psychologii człowieka. Rzucanie nałogu nie musi być trudne i ciężkie, a satysfakcja ze skończenia z używką jest nieporównywalna do niczego innego na świecie. Warto już dziś skontaktować się ze specjalistami i uratować swoje przyszłe życie. Pamiętaj, że życie ma znaczenie i czasem wystarczy tylko trochę zaangażowania by korzystać z niego w pełni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here