Macica to narząd, którego rola w procesie rozrodczym jest wręcz nieoceniona. To w niej dokonuje się implementacja zarodka, a następnie jego odżywianie i wzrastanie płodu. Stąd, tak bardzo istotne jest, aby macica była zdrowa. Wszelkie nieprawidłowości w jej budowie budzą niepokój, szczególnie u kobiet pragnących zostać mamami. Jaki jest faktyczny wpływ anatomicznych wad macicy na płodność kobiety i utrzymanie przez nią ciąży?

Macica dwurożna

Macica dwurożna jest rzadko występującą wadą macicy – dotyka jedynie około 0,5 procent kobiet. W przypadku tej nieprawidłowości występują wady zarówno wewnętrznej jamy macicy, jak i jej zewnętrznego trzonu. Jama macicy podzielona jest na dwie części (na odcinku co najmniej 15 mm), przez co przypomina macicę z przegrodą. W budowie zewnętrznej macicy wyodrębnione są dwa, oddzielne i wydatne rogi – objawia się to wgłębieniem powyżej centymetra na powierzchni macicy. Aby najdokładniej zdiagnozować tę wadę, najlepiej poddać się badaniu przy pomocy laparoskopii z histeroskopią, choć doświadczeni ginekolodzy rozpoznają ją również poprzez badanie USG. Posiadanie macicy dwurożnej daje wskazania do operacji, gdyż może ona być przyczyną poronień bądź przedwczesnego porodu.

Macica jednorożna

Macica jednorożna oznacza, że w organizmie kobiety wykształcony został jedynie jeden połączony z jajowodem róg macicy. W niektórych przypadkach występuje również druga część macicy, jednak jest ona w szczątkowym stadium rozwoju. O tym, jak poważna jest wada świadczy, między innymi, wielkość jamy macicy. Choć macicę jednorożną można zaobserwować w trakcie badania USG, wiele kobiet dowiaduje się o tej nieprawidłowości dopiero w czasie ciąży. Związane jest z nią ryzyko niewydolności szyjki macicy, które prowadzi do samoistnego rozwierania się szyjki i braku skurczy. Posiadanie macicy jednorożnej prowadzić może także do wolniejszego wzrastania i rozwoju płodu.

Podwójna macica

Podwójna macica jest wadą, która rozwijać zaczyna się w życiu płodowym dziewczynki. Nie dochodzi wówczas do zrostu dolnych części dwóch przewodów kołośródnerczowych Mullera, z których następnie powstają jajowody i macica. Skutkować to może rozwojem dwóch szyjek macicy, a niekiedy także dwóch pochw. Choć możliwa jest operacja scalenia macicy, wykonuje się ją dość rzadko. Część kobiet z podwójną macicą może nie mieć żadnych komplikacji w zajściu w ciążę i jej donoszeniu. Niemniej jednak, wada ta może skutkować niepłodnością, nieprawidłowym ułożeniem się płodu lub przedwczesnym porodem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here