Niskie ciśnienie krwi

Niedociśnienie tętnicze, zwane także hipotonią nie jest tak groźne jak nadciśnienie, jednak nie należy go lekceważyć. Niskie ciśnienie krwi często wynika po prostu z naszych predyspozycji genetycznych, ale może być także związane z takimi chorobami, jak niedoczynność nadnerczy lub anemia. Spadek ciśnienia może być też efektem przyjmowania leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym, chorobie Parkinsona, przeciwarytmicznych, psychotropowych i odwadniających. Może być też związane z restrykcyjną dietą. Niskie ciśnienie krwi może powodować osłabienie, senność, zmniejszać wydolność fizyczną, stany depresyjne, problemy z koncentracją, szum w uszach i bóle głowy. Co zrobić, gdy mamy niskie ciśnienie?

Niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwiWarto skonsultować się z lekarzem, gdy aparat do mierzenia ciśnienia zbyt często pokazuje wartości poniżej normy. Mowa tu o wartościach ciśnienia skurczowego poniżej 90 mm Hg i rozkurczowego poniżej 60 mm Hg. Lekarz powinien zlecić podstawowe badania, takie jak EKG i morfologia krwi. Co powinniśmy wiedzieć o hipotonii? Niedociśnienie można podzielić na pierwotne i wtórne. To pierwsze dotyczy około 90% osób mających niskie ciśnienie krwi, głównie nastolatków, osób w średnim wieku oraz młodych, szczupłych kobiet. Nie wymaga ono zwykle specjalistycznego leczenia.

Jak zmienić tę sytuację?

Objawy można łagodzić za pomocą prostych sposobów. Zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, picie kawy, jedzenie mniejszych porcji posiłku, ale częściej, lecznicze masaże ciała, noszenie pończoch uciskowych. Leczenie farmakologiczne stosuje się wtedy, gdy metody te nie dają efektów. Stosuje się leki, zwiększające napięcie żył i podnoszące ciśnienie krwi. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z wtórnym niedociśnieniem krwi. Niedociśnienie wtórne jest zwykle związane z chorobami serca, np. niewydolnością krążenia, zaburzeniem rytmu serca lub zwężeniem aorty. Gdy niedociśnieniu krwi towarzyszą takie objawy jak zawroty głowy, uczucie duszności, omdlenia, bóle w klatce piersiowej czy obrzęki kończyn oraz przyspieszony puls, koniecznie należy skonsultować się z kardiologiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here