Objawy stanu przedzawałowego

Stan przedzawałowy jest inaczej określany jako niestabilna dławica piersiowa, czyli choroba, która spowodowana jest tym, że do mięśnia sercowego jest dostarczana zbyt mała ilość krwi, żeby serce mogło normalnie funkcjonować. Inaczej jest to po prostu niedokrwienie mięśnia serca. Choroba się zaostrza kiedy tętnica jest zamknięta lub nawet choć trochę zwężona.

Jest to spowodowane tym, że cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych i utrudnia przebieg krwi

Objawy stanu przedzawałowegoDlatego też najczęściej na to chorują ludzie, którzy cierpią na otyłość. Ludzie, którzy znajdują się w potencjalnej grupie ryzyka to także nałogowi palacze oraz osoby chore na cukrzycę i ludzie, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze. Oczywiście zanim dojdzie do zawału to możemy zaobserwować różne dziwne zmiany, które pojawiają się w komórkach mięśnia serca. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko i skutecznie to możemy nawet doprowadzić do obumierania komórek oraz martwicy. To może zakończyć się zawałem, a to z kolei śmiercią. Oczywiście warto od razu wezwać pogotowie, ponieważ jeżeli będziemy zwlekać to może się to zakończyć śmiercią.

Objawy stanu przedzawałowego mogą pojawić się podczas wykonywania jakiejś aktywności fizycznej

Jeżeli poczujemy ból w środkowej lub lewej części klatki, który dodatkowo jest ściskający i dławiący oraz lekko piecze to od razu trzeba wezwać pomoc medyczną. Odpowiednio wczesne udzielenie pomocy może uratować komuś życie. Dodatkowo ból powoduje, że czujemy silne napieranie na klatkę piersiową lub mostek. Może on promieniować w stronę lewego barku i być odczuwany w palcach lewej kończyny górnej, a nawet potrafi dotrzeć do żuchwy. Oczywiście nie musimy koniecznie wykonywać aktywności fizycznej, żeby ból się objawił. Możemy nawet siedzieć bez ruchu, a ból może się pojawić. Mogą przy tym pojawiać się duszności, a cały ból potrafi się utrzymać nawet dwadzieścia minut. W tym czasie należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie, ponieważ przedłużający ból może doprowadzić do zawału, czyli śmierci. Oczywiście narażeni są głównie ludzie starsi, jednak znane są przypadki zawału u ludzi młodych, sportowców, budowlańców. Żadna klasa społeczna nie jest w pełni bezpieczna jeśli chodzi o zawał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here