Objawy zawału u kobiet

Zawał mięśnia sercowego należy do popularnych schorzeń. Główną zarażoną grupą są mężczyźni, jednakże kobiecy zawał często ma ostry przebieg i jest dużo bardziej niebezpieczny. Podczas zawału dochodzi do martwicy narządu lub tkanek. Spowodowane jest to niedokrwieniem.

Czym jest zawał?

Objawy zawału u kobietZawał może wystąpić w mięśniu sercowym, płucach czy mózgu (w tym przypadku zawał nazywamy potocznie udarem). Podczas zawału następuje brak odpowiedniego ukrwienia komórek znajdujących się w mięśniu serca. Nie kurczą się one w prawidłowy sposób. Powoduje to ich rozpad. Pęknięcie blaszki miażdżycowej jest główną przyczyną zawału niezależnie od płci. Dochodzi do tego we wnętrzu naczynia wieńcowego, doprowadzającego krew do mięśnia sercowego. Skrzeplina tworząca się wokół pękniętej blaszki blokuje naczynia wieńcowe. Skutkuje to zablokowaniem dopływu krwi zaopatrzonej w tlen do serca. Im większy czas zamknięcia tętnicy, tym większa część serca narażona jest na nieodwracalne uszkodzenia. Bardzo ważne jest żeby jak najwcześniejsze wykryć zawał i podjąć leczenie. Jeśli całość zostanie wykonana w ciągu 3-6 godzin szanse na zniwelowanie skutków są największe. Powyżej tego czasu następujący zmiany mają nieodwracalne skutki. Cały obszar serca, do którego nie dotrze natleniona krew ulegnie obumarciu. Możliwe jest wystąpienie przypadku, że blaszka miażdżycowa nie pęknie, tylko zwiększa się wraz z czasem. Powoduje to zmniejszenie przekroju a ostatecznie do zamknięcia naczynia. Zawał serca jest ostrą chorobą wieńcową, dlatego jego przyczyny są takie same jak w przypadku choroby wieńcowej.

Objawy zawału u kobiet

Objawy zawału u kobiet to głównie bolesność, jak również uczucie pieczenia lub odczuwanie ucisku w okolicach mostka. Najczęściej odczuwanie jego jest rozległe po dużym obszarze klatki piersiowej, a także w okolicach barków i pod piersiami. Pacjentka nie może stwierdzić z którego dokładnie miejsca ból promieniuje. Cały przebieg ataku trwa zazwyczaj powyżej 20 minut. Jego charakter jest ciągły, ale może być też falowy. W przypadku osób starszych lub chorujących na cukrzycę często może nie być odczuwalny ból. W takim przypadku głównym objawem świadczącym o zawale może być utrata przytomności lub nasilające się duszności.
Po pojawieniu się objawów należy natychmiastowo zadzwonić pod numer 112 i wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się do szpitala.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here