Płaskostopie - czy jest groźne?

Płaskostopiem nazywamy zniekształcenie stopy, które polega na obniżeniu się jej sklepień fizjologicznych, w czego konsekwencji staje się płaska. Jeśli stopa ma prawidłową budowę to cała jej powierzchnia nie styka się z podłożem, a kości układają się w łuki. Płaskostopie dzieli się na podłużne i poprzeczne. Płaskostopie to schorzenie, które pojawia się bardzo często już w dzieciństwie. Jej przyczyną są słabe, wiotkie więzadła stopy.
W przypadku płaskostopia poprzecznego spłaszczeniu ulega łuk poprzeczny a punkty podparcia zostają przeniesione z pierwszej kości śródstopia na kość drugą oraz trzecią w wyniku czego sklepienie poprzeczne po prostu przestaje istnieć. Charakterystycznymi objawami zewnętrznymi są modzele tworzące się głównie pod II i III główką kości śródstopia na stronie podeszwowej stopy oraz odciski. Aby je usunąć należy odwiedzić gabinet podologiczny.
Dodatkowym skutkiem mogą być deformacje palców, czyli palce młotkowate, młoteczkowate, szponiaste, haluksy, metatarsalgia oraz dolegliwości bólowe. Zazwyczaj pojawia się pieczenie lub bardziej punktowy ból na przodostopiu podczas chodzenia.
Płaskostopie podłużne to deformacja stopy, która dotyczy łuku podłużnego a mianowicie jego obniżenie lub całkowite zniesienie. Często  razem z płaskostopiem występuje koślawe ustawienie tyłostopia. Płaskostopie podłużne przyczynia się do takich zmian jak zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, ostrogi piętowej.

Przyczyny

Płaskostopie podłużne jak i poprzeczne, staje się coraz częstszym problemem spotykanym na co dzień. Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu płaskostopia to:
– noszenie nieprawidłowego obuwia (cienka, twarda podeszwa, buty na obcasie, wąski czubek)
– nadwaga
– praca stojąca
– wrodzona wiotkość więzadłowa
– niewydolność mięśnia piszczelowego tylnego
– ciągłe chodzenie po twardym i równym podłożu

Leczenie

Z metod leczenia najczęściej stosowane są wkładki ortopedyczne, ćwiczenia mięśni palucha w domu, terapia manualna u fizjoterapeuty, noszenie wygodnych butów z grubą podeszwą, która będzie amortyzować. W przypadku dużych i kłopotliwych zmianach budowy stopy wykonuje się zabieg operacyjny.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here