Problematyczny trądzik

Trądzik jest zmorą nie tylko młodych osób, które znajdują się w fazie wzrostu i towarzyszą im zaburzenia hormonalne. Obecnie schorzenie to może dotknąć niemalże każdego, niezależnie od wieku. Nawet dorosłe osoby, które mają już dawno za sobą okres dojrzewania, mogą mieć nasilone objawy trądziku.

Stopień zaawansowania trądziku

Obecnie wyróżnia się wiele typów trądziku i każdy ma jakieś swoje specyficzne objawy. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia mówić można o zaskórniakach, grudkach i krostkach oraz guzkach. Pierwszym stadium trądziku są zaskórniki, które mogą mieć biały lub czarny kolor. Noszą one nazwę wągrów. Największe ich ilości znajdują się w miejscach z gruczołami łojowymi.

W przypadku nasilonej postaci trądziku mowa jest o grudkach i krostkach. Są one wypukłe i mają czerwone zabarwienie ze względu na aktywny stan zapalny wokół gruczołów łojowych. Najgorsze są guzki, które mają sinoczerwone zabarwienie i są wypełnione ropą. Pojawiają się w zaawansowanym stadium trądziku i obejmują głębsze warstwy skóry. Pacjenci przychodzą do dermatologa z cystami na skórze, które pozostawiają nieestetyczne i trudne do usunięcia blizny.

Skąd ten trądzik?

Zdaniem dermatologów przyczyn rozwoju trądziku jest wiele. Nierzadko choroba ta ma podłoże dziedziczne. Nie brakuje osób, które mają już od młodości gruczoły łojowe produkujące nadmierną ilość sebum, które je zatyka, tworzy stan zapalny i pojawiają się zmiany skórne. Przy nadmiernym rogowaceniu skóry bardzo łatwo jest o zatykanie gruczołów łojowych przez złuszczony naskórek i tworzenie się zaskórników. Te z kolei są pożywką dla bakterii.

Przyczyną trądziku są często zaburzenia hormonalne. Problemem jest gwałtowny wzrost produkcji hormonów płciowych, czego skutkiem jest wzmożone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Może to trwać do dwudziestego roku życia. U dorosłych trądzik może być wynikiem nieprawidłowej diety, skłonności do nadprodukcji sebum, zaburzeń hormonalnych, stresu, przyjmowania niektórych leków – hormonalnych i antydepresyjnych.

Co ma dermatolog do zaoferowania na trądzik?

W przypadku trądziku bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy i znalezienie przyczyny problemu. Nie zawsze dermatolog jest w stanie ją znaleźć. Trzeba pamiętać o tym, że walka z tym schorzeniem nie jest łatwa i często długotrwała. Konieczna jest systematyczność i cierpliwość. Leczenie dermatologiczne obejmuje pomoc zarówno z zewnątrz, jak i wewnętrzną. Przepisywane są maści i żele do miejscowego stosowania o działaniu antybakteryjnym. Bardzo często używa się preparatów zawierających tretinoinę i jej pochodne.

Dermatolog przepisuje też preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Stosowane są maści lub żele z antybiotykiem. Leczenie od środka polega na przyjmowaniu antybiotyku doustnie, a w ciężkim przypadku retinoidów. Czasami wdraża się leczenie hormonalne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here