Układ krwionośny to jeden z najważniejszych układów w naszym organizmie. Składa się on z serca i naczyń krwionośnych – żył i tętnic. Krew rozprowadzana jest w naszym organizmie w dwóch obiegach: małym – płucnym, który umożliwia zaopatrzenie krwi w tlen, oraz obieg duży – systemowy, który rozprowadza dotlenioną już krew do wszystkich komórek naszego ciała. Aby utrzymać prawidłową ich pracę i funkcjonowanie i nie doprowadzić do zaburzeń konieczna okazuje się być profilaktyka.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Profilaktyka chorób układu krążeniaProfilaktyka chorób układu krążenia jest konieczna gdyż to właśnie te choroby są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i w Polsce.
można w pewnym zakresie ustrzec się przed zachorowaniem stosując się do kilku zasad zdrowego trybu życia. Przede wszystkim konieczny jest ruch który dotleni organizm i ureguluje ciśnienie tętnicze. Wskazane także jest spożywanie zdrowych posiłków. Dieta powinna być bogata w antyoksydanty, które zawarte są w warzywach, owocach, rybach, produktach pełnoziarnistych. Osoby otyłe są bardziej narażone na wiele chorób w tym również te związane z układem krążenia. Otyłość brzuszna (zwłaszcza u mężczyzn) jest najgorsza gdyż tłuszcz odkłada się w okolicy brzucha i serca.
Unikać należy używek gdyż prowadzą one do wzrostu nadciśnienia i powodują miażdżycę. Tak samo jest ze stresem, powinno się prowadzić życie mało stresujące – jednak tutaj nie zawsze mamy na wszystko wpływ. Warto jednak uczyć się radzenia ze stresem i pozytywnego podejścia do życia. Generalnie unikanie stresu jest także zaliczane jako profilaktyka chorób układu krążenia.

Profilaktyczne badania lekarskie

Aby zapobiec jednak chorobom układu krążenia należy także profilaktycznie wykonywać badania lekarskie w tym kierunku. O ile ciśnienie jesteśmy sobie w stanie zmierzyć sami posiadając ciśnieniomierz, to już pozostałe specjalistyczne badania musi wykonać lekarz. Istotne jest tutaj regularne sprawdzanie lipidogramu i w razie nieprawidłowości reagowanie na zmiany. Kontrola cholesterolu i cukru jest także istotnym elementem profilaktyki.
W związku z tym, ze układ krążenia ma wiele zadań do wykonania a najważniejsze z nich to między innymi dotlenienie komórek i transportowanie krwi, to warto zadbać o stosowanie się do powyższych wskazań i profilaktykę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here