Rehabilitacja po zawale

Z zawałem nie ma żartów. Jeżeli już do niego doszło u pacjenta, to powinien się on przede wszystkim cieszyć, że nie skończył się on gorzej oraz zadbać o to, by ponownie się nie pojawił. Rehabilitacja po zawale jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na uporanie się z chorobami układu krążenia, a także zminimalizowanie ryzyka doznania kolejnego zawału. To taka szansa na drugie życie. Trzeba ją maksymalnie wykorzystać, by tego życia nie stracić.

Oczywiście przez pewien czas po przebytym zawale serca pacjent będzie musiał pozostać w szpitalu

Już w tym okresie rozpoczyna się jego rehabilitacja. Chory powolutku uczy się radzić sobie z podstawowymi czynnościami samodzielnie, czyli z pomocą swojego terapeuty zaczyna pomału się ruszać, wstawać, a także chodzić czy np. schodzić ze schodów. Następny etap rehabilitacji po zawale ma już miejsce poza murami szpitala. Pacjent zostaje przeniesiony albo do sanatorium, albo do kliniki ze specjalistycznym oddziałem dziennym, gdzie może brać udział w ćwiczeniach grupowych i wspólnie z innymi odzyskiwać dawną sprawność. Oczywiście częstotliwość i typ tych zajęć ustalana jest indywidualnie. Pacjent otrzymuje jasne wskazówki od swojego lekarza.

Rehabilitacja po zawale

Rehabilitacja po zawaleRehabilitacja po zawale powinna się jednak odbywać także w domu. Nie należy jej przerywać tuż po otrzymaniu wypisu ze szpitala bądź zakończeniu rehabilitacji na specjalistycznym oddziale bądź w sanatorium. Pacjent, który ma już za sobą zawał serca, jest na niego cały czas narażony. W końcu takie choroby nie biorą się bez przyczyny. Do ich rozwoju doprowadza niewłaściwy tryb życia, który koniecznie trzeba zmienić, aby usprawnić swoje serce i pozwolić mu normalnie funkcjonować. Profilaktyka jest po prostu najważniejsza, a zakłada ona zmianę sposobu żywienia, większą aktywność fizyczną oraz unikanie stresu. Trzeba po prostu dbać o siebie na co dzień, bo w przeciwnym wypadku na nic zdadzą się nawet kilkutygodniowe turnusy w sanatoriach.

Oczywiście zdarzają się takie przypadki, w których zawał serca pojawia się nagle i niespodziewanie, ale jednak najczęściej rozwija się z różnych chorób układu krążenia. O nich natomiast pacjenci mają pojęcie. A skoro wiedzą, że chorują, muszą zrobić wszystko, by swoje zdrowie poprawić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here