Choroby serca są w dzisiejszych czasach uważane za choroby cywilizacyjne, są one bowiem wywołane coraz szybszym tempem życia, coraz większym stresem oraz brakiem dbałości o stan swojego zdrowia. Do jednych z najczęstszych przypadłości należy choroba wieńcowa serca, czyli tak zwana wieńcówka, znana również pod nazwą niedokrwienia mięśnia sercowego oraz dusznicy bolesnej.

Wieńcówka

WieńcówkaWieńcówka polega na zmniejszeniu się światła przepływu krwi przez tętnice, co następuje zazwyczaj na skutek miażdżycy, polegającej na odkładaniu się na ściankach żył blaszek, wywołanych zbyt dużą ilością złego cholesterolu. W konsekwencji dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego, który jest zaopatrywany w zbyt małą ilość tlenu oraz innych składników odżywczych. Wieńcówka jest szczególnie dokuczliwym schorzeniem podczas wysiłku fizycznego, podczas którego gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na tlen, a w wyniku nie dostarczenia jego odpowiedniej ilości nasilają się objawy choroby. Głównym z nich jest ból w klatce piersiowej, który nie może być przez pacjentów lekceważony. Już pierwsze symptomy powinny skłaniać do odbycia wizyty u specjalisty, czyli kardiologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę, na podstawie której wieńcówka zostanie potwierdzona lub zostanie rozwiane przypuszczenie jej występowania. Odpowiednio wczesne wykrycie schorzenia pozwala bowiem na ograniczenie jego powikłań, które w skrajnych przypadkach prowadzą do zawału mięśnia sercowego oraz zgonu.

Występowanie choroby

Z przeprowadzonych badań oraz statystyk wynika, iż ponad milion osób w Polsce cierpi na wieńcówkę, a ponadto jest ona najczęstszą przyczyną zgonów, prowadząc rocznie do ponad stu tysięcy śmiertelnych zawałów mięśnia sercowego. Wieńcówka najczęściej występuje u mężczyzn po czterdziestym roku życia, oraz u kobiet w okresie klimakterium, jednak z roku na rok odnotowuje się coraz niższą średnią wieku pacjentów cierpiących na tego typu schorzenie. Proces ten jest wywołany przede wszystkim coraz większą ilością stresu, prowadzącą do nadciśnienia tętniczego, a także predyspozycjami rodzinnymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here