Zawał mięśnia sercowego (zawał serca) to stan zagrożenia życia , wymagający natychmiastowej interencji. Jest to martwica mięśnia sercowego lub jego części, która pojawia się jako efekt braku zaopatrzenia tego narządu w krew (niedokrwienie). Zawał może dotyczyć również innych narządów (płuca, nerki czy mózg czyli tzw. udar niedokrwienny). Przyczyną jest najczęściej choroba wieńcowa.

Zawał serca

Życie po zawaleZawał serca objawia się wystąpieniem ostrego bólu, który może mieć u różnych osób odmienny charakter. Najczęściej jest umiejscowiony za mostkiem, ale potrafi rozprzestrzeniać się do nadbrzusza, łopatek, okolic nerek, a nawet do kończyn. Ból jest określany przez pacjentów jako piekący albo gniotący. Zdarza się, że oprócz bólu chory odczuwa nudności natomiast prawie zawsze zawałowi serca towarzyszy uczucie lęku.
Medycyna zna również przypadki, kiedy zawał serca przebiega bezobjawowo, a o przebytym incydencie chorzy dowiadują się przypadkowo podczas badania EKG.Leczenie wymaga natychmiastowej hospitalizacji w celu udrożnienia przepływu krwi.

Jak wygląda życie po zawale?

Otóż, osoby po przebytym zawale mogą normalnie funkcjonować, jeśli będą stosować zasady tzw. zdrowego stylu życia. Oto najważniejsze z nich:

  • Unikanie alkoholu i palenia tytoniu.
    Alkohol początkowo rozszerza naczynia krwionośne, ale potem następuje ich zwężenie. Wpływa to negatywnie na ciśnienie oraz pracę, osłabionego po zawale, serca. Palenie tytoniu to jeden z głównych czynników ryzyka chorób serca. Należy unikać również palenia biernego.
  • Eliminacja stresu.
    Pozbycie się stresu wiąże się ze zmianą trybu życia. Można tu wymienić odpowiednią ilość snu, znalezienie czasu na odpoczynek, czasem zmianę pracy i optymistyczne podejście do wielu spraw.
  • Regularna aktywność ruchowa.
    Jest to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stawiamy na ruch na świeżym powietrzu (spacery, nordic walking, jazda na rowerze), a także pływanie, joga lub pilates. Umiarkowana aktywność ruchowa wpływa zbawiennie na na układ sercowo- naczyniowy i stanowi profilaktykę ponownego wystąpienia objawów.
  • Odpowiednia dieta.Zalecana jest dieta bogata w warzywa i owoce, a także ryby i chude mięso. Konieczna jest eliminacja tłustych mięs, białego pieczywa i makaronów a także ograniczenie ilości soli. Warto też zwrócić uwagę na kaloryczność potraw, aby nie dopuszaczać do wahań wagi ciała.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here