5 porcji warzyw i owoców każdego dnia

Warzywo, owoc albo świeżo wyciśnięty sok. Te produkty powinniśmy spożywać 5 razy w ciągu dnia. Mogą stanowić dodatek do głównych potraw albo stanowić samodzielny, pełnowartościowy posiłek. Już od dawna w Polsce realizowana jest kampania społeczna, zgodnie z którą Polacy powinni zmienić nawyki żywieniowe, a zbyt dużą ilość spożywanego mięsa zmienić na dania lekkie, w których przeważa „zielenina”.

5 porcji warzyw i owoców każdego dnia to rekomendacja, która dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale może przede wszystkim dzieci. To one przechodzą wzmożony rozwój, to one potrzebują najwięcej siły i energii, by móc optymalnie funkcjonować.

Czy wiesz, że każdego dnia należy spożywać średnio 400 g warzyw bądź owoców? Na jedną porcję przypada około 80 g tych produktów spożywczych albo około 200 ml soku. Owoce i warzywa powinny być zjadane surowe, a te, które wymagają obróbki termicznej, powinny być przyrządzane na parze, ewentualnie pieczone lub grillowane. W żadnym przypadku nie zaleca się smażenia, a już na pewno używania tłuszczu.

Jak przyrządzać potrawy owocowe lub warzywne?

Należy też uwzględnić, by spożywane warzywa, owoce lub sok, miały ogrom witamin i korzystnych wartości odżywczych. Właśnie dlatego konieczne jest zwracanie szczególnej uwagi na ich przyrządzanie. Wspomnieliśmy już, że w idealnej odsłonie należy spożywać owoce i warzywa surowe (zawsze dokładnie umyte). Patrząc jednak na soki owocowe, warzywne bądź owocowo-warzywne, sprawa nie jest już taka prosta.

Jakie soki warto pić?

Chcąc pić naprawdę odżywcze soki, najlepiej jest przyrządzać je samodzielnie. Tylko wtedy mamy pewność co do najlepszej jakości takiego napoju. Nie zalecamy sokowirówek, bo obróbka produktu przy jej udziale sprawia, że to, co w owocach i warzywach najlepsze, zostaje niestety zniszczone. O wiele lepiej wybierać wyciskarkę, na przykład Hurom H-AI. Wyciskarka wyciśnie sok, ale nie pozbawi go cennych witamin. Do tego poradzi sobie z najbardziej twardymi owocami czy warzywami oraz tymi liściastymi, jak szpinak. Dzięki temu można z łatwością komponować ulubione smaki.

Jeśli masz zamiar nabywać gotowe soki w sklepach, wybieraj tylko te, które nie są wyprodukowane z soku zagęszczonego. Muszą być najlepszej jakości, pasteryzowane, tłoczone i bez żadnych dodatków. Zwracaj też uwagę na ich opakowanie – to może przecież niwelować dobroczynne właściwości produktu albo wchodzić w negatywną reakcję z napojem. Jeśli masz okazję, zawsze zamawiaj świeżo wyciśnięty sok, ale zwracaj uwagę, w jakim urządzeniu jest realizowany proces pozyskiwania soku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here