Bezpieczne użytkowanie soczewek kontaktowych - podstawowe zasady

Soczewki kontaktowe to skuteczny i komfortowy sposób korekcji różnych wad wzroku, pod warunkiem, że są odpowiednio użytkowane. Do podstawowych zasad ich bezpiecznego stosowania jest przestrzeganie zasad higieny, trybu noszenia oraz zaleceń okulisty

Dobieranie soczewek kontaktowych

Na wizytę okulistyczną rozszerzoną o dobór soczewek można umówić się za pośrednictwem strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl. Szkła kontaktowe to wyrób medyczny, dlatego zawsze powinien być dobierany przez specjalistę, na podstawie przeprowadzonych badań wzroku. Soczewki korekcyjne wówczas będą idealnie dopasowane do kształtu oka a ich moc – odpowiednia do rodzaju i natężenia wady wzroku.

Soczewki kontaktowe a higiena dłoni

Soczewki kontaktowe wykonywane są delikatnych silikonowo-hydrożelowych materiałów. Charakteryzują się one dużą przepuszczalnością tlenu oraz nawilżeniem, jednak na ich powierzchni w ciągu dnia gromadzą się różnego rodzaju osady i zanieczyszczenia, które mogą podrażnić oczy a nawet wywołać infekcje. Zakładanie i zdejmowanie soczewek zawsze należy wykonywać czystymi i suchymi dłońmi.

Soczewki kontaktowe do wielokrotnego użytku

Soczewki kontaktowe do wielokrotnego użytku (np. soczewki miesięczne) wymagają dodatkowo codziennego czyszczenia, ponieważ na noc należy zdjąć je z oczu, a rano ponownie na nie założyć. Aby uniknąć przedostania się do oczu szkodliwych drobnoustrojów i zanieczyszczeń, powierzchnię soczewek trzeba umyć specjalnie do tego przeznaczonym płynem wielofunkcyjnym. Stosowanie innych preparatów, jak: mydło, żel, a nawet zwykła woda z kranu, może uszkodzić powierzchnię soczewki.

Każdy rodzaj soczewek ma określony termin przydatności. Soczewki jednodniowe to produkt do jednorazowego użytku, który można nosić maksymalnie przez jeden dzień. Spanie w soczewkach bądź stosowanie ich przez kilka dni może spowodować silne przesuszenie oka, a co za tym idzie poważne podrażnienia, a w konsekwencji tego nawet groźne dla zdrowia infekcje.

Soczewki kontaktowe a makijaż

Użytkownicy soczewek kontaktowych nie muszą rezygnować z wykonywania codziennego makijażu. Aby zachować ładny wygląd, a także zdrowie oczu wystarczy w pierwszej kolejności założyć soczewki na oczy, a dopiero potem wykonać make-up. Stosując taką kolejność, minimalizuje się ryzyko dostania się do oczu resztek cieni czy sypkiego pudru.

Soczewki kontaktowe a basen

Soczewki kontaktowe pozwalają na pełną swobodę i bezpieczne korzystanie z ulubionych aktywności fizycznych, również tych odbywających się w wodzie. Na basen najlepiej sprawdzają się soczewki jednodniowe, które po wyjściu z pływalni wystarczy wyrzucić do kosza. Przed wejściem do wody należy tylko założyć na oczy okularki pływackie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here