Choroba wieńcowa serca

Choroba ta dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jest chorobą niedokrwienną serca czyli inaczej jego niedotlenieniem.

Choroba wieńcowa serca

Choroba wieńcowa sercaBól jaki towarzyszy tej chorobie nazywany jest dusznicą lub dławicą piersiową i jest to jej pierwszy objaw, który niezwłocznie należy skonsultować z lekarzem kardiologiem. Przyczynami choroby wieńcowej serca są czynniki wtórne bądź pierwotne, powodujące nieprawidłowości w obiegu krwionośnym. Do najbardziej występujących czynników prowadzących do choroby wieńcowej możemy zaliczyć miażdżycę oraz choroby związane ze zwężeniem tętnic. W przypadku wtórnej choroby wieńcowej mamy do czynienia z takimi czynnikami jak niedociśnienie, anemię czy nieprawidłowe skurcze ścian tętnic.
Do objawów chorobowych należy zaliczyć, wymieniony powyżej problem z oddechem jak również mdłości, przyspieszoną akcją serca, zlewne poty, zawroty głowy czy osłabienie. Choroba ta może prowadzić do nagłej śmierci sercowej, dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz regularne wizyty u kardiologa.
Choroba wieńcowa serca czasami nie daje jednak żadnych objawów a osoby dowiadują się o niej gdy dojdzie już do zawału serca.

Echo serca i EKG

Podstawowym badaniem diagnozującym chorobę jest echo serca lub ekg. W przypadku tego drugiego badania, możemy je zrobić nawet w swojej przychodni, jeżeli czujemy, że występują u nas symptomy tej choroby. Niekiedy oprócz badania echo, lekarz kieruje pacjenta na koronarografię, jest to badanie po przez tętnicę udową naczyń wieńcowych za pomocą środka kontrastowego. Badanie to jednak nie należy do najprzyjemniejszych jednak dzięki niemu widoczny zostaje obraz tętnic.

Jak leczyć chorobą wieńcową?

Osoby chorujące na nią powinny przestrzegać diety oraz uprawiać aktywność fizyczną, dobrym sposobem jest zakup roweru stacjonarnego, jednak musimy pamiętać, aby aktywność była odpowiednio dopasowana do chorej osoby. Unikanie stresu oraz odpoczynek są jak najbardziej wskazane. Osoby palące powinny zaprzestać nałogu oraz ograniczyć do minimum spożywanie alkoholi. Farmakologia opiera się tutaj na podawaniu odpowiednich leków oraz w przypadku wystąpienia nagłego bólu nawet nitrogliceryny. Czasami jednak, to wszystko nie wystarcza i koniecznie jest przeprowadzenie operacji, polegającej na wszczepieniu by-passów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here