psycholog Konstancin

Według psychologów i psychiatrów nawet półtora miliona Polaków ma depresję. Okazuje się, że jest to już powszechna choroba cywilizacyjna, którą na szczęście coraz częściej się diagnozuje i leczy. Chorzy jeszcze do niedawna ukrywali swój stan albo nie byli go świadomi. Samo rozpoznanie depresji było znacznie trudniejsze. Dzisiaj medycy otwarcie mówią o ogromnym problemie, jakim jest depresja, a kampanie społeczne na ten temat są realizowane bardzo często. Dzięki temu depresja przestała być tematem tabu, wiadomo na pewno, że pacjent wymaga natychmiastowej pomocy.

Objawy depresji

Depresja powinna być diagnozowana już w początkowym stadium rozwoju, bo wtedy chory ma największe szanse na całkowite wyleczenie, podkreśla niejeden psycholog. Konstancin czy inne podwarszawskie miejscowości na szczęście dysponują wystarczającą ilością obiektów medycznych, w których udaje się uzyskać należyte wsparcie.

Już pierwsze niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Do takich zalicza się spadek formy, brak humoru, ospałość, smutek, izolacja społeczna. Później zauważyć można wycofanie, agresję, wyciszenie, brak chęci do jakiejkolwiek aktywności. Czy wiesz, że bagatelizowanie takich syndromów może wywołać pogorszenie stanu psychicznego, a nawet myśli samobójcze? Każdego roku niestety odnotowuje się coraz więcej udanych prób samobójczych, chorzy niestety na czas nie otrzymali koniecznego wsparcia od lekarza, jakim jest psycholog bądź psychiatra. Konstancin i inne lokacje coraz częściej organizują w tym zakresie społeczne kampanie, które są uświadamiające.

Leczenie depresji

To najczęściej terapie psychologiczne, ale też konieczna farmakoterapia. Wiele zależy od stadium choroby i indywidualnych preferencji pacjenta. Pamiętajmy, że leczenie depresji trwa nierzadko nawet kilka lat, to choroba, która lubi powracać, a chory musi być pod stałą opieką medyczną.

Dlaczego chorujemy na depresję?

Przyczyny depresji są różne. Czasem wystarczy jeden negatywny bodziec, innym razem jest to długotrwały proces problemów natury psychologicznej albo życiowa trauma. Coraz częściej przyczyną depresji jest stres w pracy, problemy rodzinne, utrata bliskiej osoby. W czasach koronawirusa odnotowano wzmożoną liczbę pacjentów z depresją – przyczyną w tym przypadku jest głównie obawa przed zarażeniem albo następstwa obostrzeń, w tym utrata pracy, problemy finansowe albo niemożność realizacji własnych planów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here