Dbaj o zęby jak dentysta. Co musisz robić?

Wielu z nas nie lubi chodzić do dentysty, więc robimy wszystko, by tego uniknąć. Jednak to „wszystko” rzadko kiedy oznacza „dbamy o swoje zęby”. W poniższym tekście przedstawiamy kilka zdrowych nawyków, które pozwolą ci uniknąć bolesnej wizyty u stomatologa.

Zęby – jedne na całe życie

Ewolucja potrafi być czasem bardzo przewrotna. Jednym z objawów jej „humoru” są nasze zęby. Zęby stałe zastępują zęby mleczne, gdy mamy 11-12 lat. Co w tym przewrotnego? Fakt, że muszą one nam posłużyć do końca życia, a dostajemy je niemal na samym początku. Średnia długość życia w Polsce wynosi 78 lat, co oznacza, że przez ponad 65 lat musimy utrzymać nasze zęby w dobrej kondycji, by nie wypadły. To niełatwe zadanie, bowiem są one narażone na różne czynniki, które im szkodzą. Co więc im szkodzi, a co pomaga? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Co jeść i czego nie jeść, by mieć zdrowe zęby?

Ustaliliśmy, że zęby są jedne na całe życie. Teraz warto dowiedzieć się, co robić, byśmy nie musieli się martwić o ich kondycję. Główny czynnik, który wpływa na ich stan to oczywiście nasza dieta. Powiedzmy sobie szczerze, większość z nas nie zwraca uwagi na to co je. Nie sugerujemy tutaj, że żywimy się jedzeniem typu fast food każdego dnia, jednak nasz jadłospis jest dość mało przemyślany. Dwie-trzy kawy w ciągu dnia? Żaden problem. Lody przez całe lato? Oczywiście. Codziennie 5 porcji warzyw i owoców? Nie. To dość przejaskrawiony przykład, jednak doskonale pokazuje nasze przyzwyczajenia żywieniowe. A większość z nich poważnie szkodzi zębom. Kawa nie tylko wypłukuje magnez z naszego organizmu, ale działa również negatywnie na szkliwo. W przypadku zębów obowiązuje klasyczna zasada, która głosi, że słodycze szkodzą. Dlatego zastąp je owocami, warzywami oraz nabiałem. To prawdziwa bomba witaminowa, za którą twoje zęby będą ci wdzięczne.

Dentysta – wizyta nieunikniona

Zanim zarzucisz nam kłamstwo, przypominamy, że napisaliśmy „uniknąć bolesnej wizyty”, nie zaś „uniknąć wizyty” w ogóle. Dentysta ma za zadanie pomóc nam dbać o nasze zęby i je leczyć. Jednak z tego drugiego można zrezygnować, jeżeli tylko odpowiednio dba się o ich stan. Tutaj wiele zależy od ciebie, zaś dentysta jest tylko swego rodzaju drogowskazem. Wiesz dobrze, jak bolesne i drogie są zabiegi stomatologiczne. Możesz ich uniknąć tylko w jeden sposób – dbając o swoje zęby. Wtedy dentysta będzie ci jedynie potrzebny do tego, by pochwalić stosowane przez ciebie metody. Ograniczysz wizyty do koniecznego minimum (raz na pół roku) i odsuniesz od siebie ryzyko chorób dziąseł czy jamy ustnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here