Dieta po zawale

Osoby, które przeszły zawał serca muszą zmienić swój tryb życia. Przede wszystkim należy zacząć od żywienia. Posiłki powinny być lekkostrawne i nie zawierać dużo tłuszczu. Dieta po zawale jest bardzo istotna w procesie powrotu do homeostazy organizmu.

Dieta po zawale

W pierwszym etapie jest to dieta płynna, zwłaszcza gdy chory znajduje się jeszcze w szpitalu. Jest bardzo łagodna dla układu pokarmowego i nie będzie czuć dodatkowego dyskomfortu. Wraz z czasem rekonwalescencji wciela się w życie dietę lekkostrawną w postaci płynnej i stałej. Zwykle są to budynie i kleiki. Na obiad najlepiej jeść gotowanego lub pieczonego w małej ilości tłuszczu kurczaka. Rezygnacja z frytek na rzecz gotowanych ziemniaków, również jest bardzo istotna. Najzdrowszą alternatywą jest ryż i różnego rodzaju kasze. Na śniadanie można spożywać jajka, najlepsze będą na miękko lub twardo – nie używamy żadnego tłuszczu. Dieta powinna też być bogata w witaminy i minerały więc nie zapominajmy o owocach i warzywach. Buraki działają wspaniale na układ sercowy i dodatkowo chronią przed nowotworami.

Dieta po zawaleBuraki można gotować i jeść do obiadu. Dobrym rozwiązaniem jest też jedzenia barszczu czerwonego kilka razy w tygodniu. Zapomnieć należy o kofeinie i mocnych herbatach. Nie powinno się też przejadać. Kiedy czujemy głód wypijmy najpierw szklankę wody. Dobre nawodnienie jest też bardzo ważne, powinno się pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Oprócz diety, zadbajmy również o aktywność fizyczną. Zdecydowanie na początek wystarczą godzinne spacery (jeśli tylko powrócimy do lepszego stanu zdrowia). Oczywiście, jeśli chory nie daje sobie rady z rzeczywistością, jak najszybciej powinniśmy skierować go do psychologa. Dieta pozawałowa powinna zmienić się w tryb życia. Nie wracajmy do starych nawyków. Raz na zawsze zapomnijmy o fast foodach oraz napojach gazowanych. Najgroźniejszym prowodyrem zawału serca jest alkohol, z którego należy zrezygnować całkowicie. Na co dzień powinno się pić dużo soków warzywnych i owocowych. Niezdrowe, smażone na głębokim tłuszczy chipsy zamieńmy na te warzywne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here