Dietetyczna domowa granola z miodem i czekoladą

Domowa granola to świetny sposób na zdrową przekąskę czy śniadanie. W sklepach można dostać oczywiście gotowe mieszanki, jednak przygotowanie jej samemu jest o wiele tańsze, a dodatkowo dokładnie wiemy, co się w niej znajduje.

Dietetyczna domowa granola

Domowa granola to świetny sposób na zdrową przekąskę czy śniadanie. W sklepach można dostać oczywiście gotowe mieszanki, jednak przygotowanie jej samemu jest o wiele tańsze, a dodatkowo dokładnie wiemy, co się w niej znajduje. Mamy także możliwość dowolnego doboru składników – płatki wielozbożowe, płatki jaglane, migdały, rodzynki, owoce, ziarna słonecznika, sezamu czy cynamon? Wybór należy do nas. Doskonale smakuje z mlekiem czy jogurtem, ale sprawdzi się także jako dodatek do lodów, sorbetów czy deserów owocowych.

Czy granola jest zdrowa?

Dietetyczna domowa granola jest rekomendowana przez dietetyków jako sprzymierzeniec w walce z odchudzaniem. Zawarty w niej błonnik sprawia, że odczuwamy uczucie sytości na dłużej, przez co rzadziej sięgamy po przekąski. Suszone owoce dostarczają organizmowi zdrowych tłuszczy, które w efekcie pomagają wytworzyć energię. Składniki zawarte w granoli pozwalają także kontrolować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz mają pozytywny wpływ na działanie mózgu. Granola z piekarnika jest także bogata w minerały, zawiera pierwiastki, takie jak: żelazo, wapń, fosfor, które wzmacniają układ immunologiczny.

Granola a odchudzanie

Granola sprzyja odchudzaniu, ponieważ jest bogata w składniki, takie jak: ziarna, suszone owoce czy orzechy. Wysoka zawartość błonnika w tych pokarmach pomaga w procesie utraty masy ciała, przyspieszając przemianę materii oraz usuwając z organizmu toksyczne substancje.

Jak zrobić granolę fit?

Przepis na granolę fit jest bardzo prosty. Składniki dobieramy wedle osobistych preferencji. Mogą to być: płatki owsiane, nasiona słonecznika, sezamu, posiekane orzechy, płatki migdałowe czy suszone owoce oraz cynamon. Jeśli wolimy, możemy dodać także starte na tarce jabłko. Wszystkie składniki mieszamy, a na końcu dodajemy miód, który „poskleja” składniki. Całość przesypujemy na szeroką blaszkę, wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 150 stopni. Pieczemy 40-50 minut, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką. Upieczoną granolę odstawiamy do wystudzenia i przesypujemy do pojemników. Możemy ją przechowywać kilka tygodni.

Granola z miodem i czekoladą

Jeśli nie potrafimy obejść się smakiem i nie chcemy rezygnować całkowicie z cukru, do pieczonej granoli możemy dodać czekoladę. Przekąska w takiej formie również będzie zdrowa, jednocześnie nie pozbawiona smaku.

Granola z piekarnika

Domowa granola jest o wiele zdrowsza od gotowej mieszanki, kupionej w sklepie. Sklepowa granola może zawierać aż 24 gramy cukru w 100 gramach produktu. Dodatkowo, gotowe mieszanki często są wzbogacone o konserwanty, spulchniacze czy przetworzone dodatki. Ten typ żywności nie jest więc przeznaczony dla cukrzyków czy osób z nadwagą. Jednak granola, przygotowana samodzielnie jest przekąską zdrową, która przy odpowiednim dawkowaniu cukru nie powinna szkodzić, a pomagać w drodze do doskonałej sylwetki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here