masaż leczniczy

Masaż leczniczy jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny przesyłek która swojej historii sięga jeszcze w starożytności. W Chinach oraz Indiach masaż był uznawany za podstawową metodę leczenia różnych dolegliwości, a udokumentowane wzmianki o leczniczych właściwościach masażu pojawiają się już w pismach Hipokratesa. Masaż jest więc czymś więcej niż tylko zabiegiem umożliwiającym relaks po ciężkim dniu. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/masaz-leczniczy-sposob-na-bol-i-napiecie-miesni/ 

Masaż leczniczy – czym dokładnie jest? 

Masaż leczniczy Jest to technika, która oddziałuje na cały organizm sposób lokalny i centralny. Jego miejscowe działanie wynika z pobudzenia syntezy krwi i limfy. Z kolei działanie centralne wynika przez symulacje układu nerwowego. Masaż usprawnia usuwanie martwych komórek naskórka, poprawia krążenie, ulepsza dotlenienie komórek, mięśni, a także przyspiesza usuwanie z nich szkodliwych substancji. Masaż poprawia też elastyczność ścięgien i więzadeł, działa pobudzająco i stymulująco na cały układ nerwowy.

Masaż leczniczy – techniki 

Masaż leczniczy wykorzystywane są techniki takie jak: 

  • rozciąganie
  • głaskanie
  • oklepywanie
  • wibracje
  • wyciskanie
  • wałkowanie
  • ugniatanie 

Masaż leczniczy – zastosowanie 

Masaż leczniczy umożliwia łagodzenie wielu dolegliwości. Oczywiście chodzi tutaj o dolegliwości bólowe o rozmaitej przyczyn. Masażer Wykonywane są do wspomagania rekonwalescencji po urazach w obrębie układu ruchu takich jak skręcenie, zwichnięcie, czy złamanie. Masaże są skuteczne również przykurczach i naciągnięciu mięśni. Wskazaniem do wykonania masażu leczniczego są też pobudzenie gojenia się blizn i zapobiegnięcie ich kurczeniu się i twardnieniu, a także aktywowanie ciała w przebiegu niedowładów i porażeń. Masaż leczniczy doskonale sprawdza się u osób dotkniętych nerwicą oraz narażonych na przewlekły stres. 

Masaż leczniczy – przeciwwskazania 

Nie każda osoba może poddać się masażowi leczniczym. Najistotniejsze przeciwwskazania, dotyczą występowania urazów skórnych, stanów zapalnych oraz infekcję. Innymi przeciwwskazania są owrzodzenia skóry, żylaki, tendencja do krwawień oraz schorzenia dermatologiczne takie jak łuszczyca czy wypryski. Masaż leczniczy nie powinien być też wykonywany we wczesnym okresie po złamaniach czy zwichnięciach. Wykonanie go nie jest również wskazane u osób cierpiących na nowotwory, tętniaki, wady serca czy choroby zakaźne. 

Zobacz też: http://www.manukazdrowie.pl/morsowanie-szalenstwo-czy-zdrowy-nawyk/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here