Objawy zawału u mężczyzn

Zawał serca jest bardzo często występującą chorobą. Głownie zagrożeni są mężczyźni, jednak u kobiet zawał często ma ostrzejszy przebieg. Zawał jest to martwica narządu lub danej tkanki, która jest wywołana przez niedokrwienie. W zależności od miejsca w którym ono wystąpiło możemy mówić o zawale serca, płuc czy np. tkanek mózgowych. W przypadku mózgu mówimy o udarze.

Jak przebiega zawał?

Objawy zawału u mężczyznPrzy zawale serca dochodzi do niedokrwienia komórek mięśnia serca. W wyniku tego nie kurczą się one prawidłowo, a następnie dochodzi do ich rozpadu. Najczęściej do zawału dochodzi poprzez pęknięcie blaszki miażdżycowej. Dzieje się to wewnątrz naczynia wieńcowego, które doprowadza krew do serca. Wokół pękniętej blaszki zaczyna tworzyć się skrzeplina blokująca naczynie wieńcowe. W efekcie powoduje to zablokowanie mięśnia sercowego. W zależności od czasu przez jaki zamknięta jest tętnica doprowadzająca krew dochodzi do obumarcia większej części serca. Stąd tak ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie zawału i podjęcie leczenia. Czas ten wynosi zazwyczaj około 3-6 godzin. Po tym czasie zmiany są nieodwracalne, ponieważ cały obszar mięśnia ulegnie obumarciu. Istnieją przypadki gdy blaszka miażdżycowa nie pęka, tylko rośnie wraz z czasem i doprowadza w końcu do zamknięcia naczynia. Przyczyny zawału są takie same jak choroby wieńcowej.

Objawy zawału u mężczyzn

Objawy zawału u mężczyzn to głównie ból, jak również pieczenie lub ucisk w okolicach mostka. Najczęściej nie jest on miejscowy tylko rozległy po dużej części klatki piersiowej, barków i nadbrzusza. Pacjent nie jest w stanie wskazać jednego konkretnego miejsca z którego ból promieniuje. Trwa on zazwyczaj około 20 minut lub więcej i może być ciągły lub powracać falami. Osoby starsze lub chorujące na cukrzycę często nie odczuwają tak silnych objawów. Wtedy głównym objawem mogą być silne duszności lub zasłabnięcie.
W przypadku wystąpienia objawów należy natychmiast wezwać pogotowie i udać się do szpitala. W medycynie mówi się o złotej godzinie. Zasada ta mówi że największe szanse na uratowanie jak największej części serca mamy jeśli proces leczenia zostanie rozpoczęty w pierwszej godzinie od wystąpienia objawów. W przypadku zawału leczenie na własną rękę na nic się nie zda i może tylko pogorszyć sytuację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWieńcówka
Następny artykułOznaki zawału

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here