Profilaktyka raka prostaty

Rak gruczołu krokowego to drugi pod względem częstości zachorowań nowotwór złośliwy diagnozowany u mężczyzn w Polsce. Niestety, w wielu przypadkach jest on rozpoznawany w zaawansowanych stadiach, kiedy szanse na pełne wyleczenie są mniejsze. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, pozwalające na szybkie wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest prostata i jakie objawy świadczą o jej chorobie,
  • jak przebiega badanie prostaty,
  • na czym polega profilaktyka raka prostaty.

Prostata – zwana również gruczołem krokowym lub sterczem – to męski narząd w układzie moczowo-płciowym. Jego zadaniem jest produkcja płynu, w którym zawieszone są plemniki. U wielu mężczyzn z biegiem lat, głównie na skutek zmian hormonalnych, dochodzi do stopniowego powiększania się prostaty, która uciska przechodzącą przez jej środek cewkę moczową. Mamy wówczas do czynienia z łagodnym przerostem prostaty. Czasami prostata zostaje zainfekowana przez bakterie – wtedy diagnozuje się zapalenie prostaty. Niestety, zarówno te choroby, jak i nowotwory gruczołu krokowego we wczesnym stadium mogą dawać bardzo podobne objawy. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, aby rak prostaty mógł być uleczalny.

Prostata – objawy, które powinny zaniepokoić

Wśród objawów charakterystycznych zarówno dla zapalenia prostaty o podłożu bakteryjnym, łagodnego przerostu prostaty, jak i raka gruczołu krokowego we wczesnym stadium, znajdują się:

  • kłopoty z oddawaniem moczu,
  • ból podczas mikcji,
  • parcia naglące,
  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • krwiomocz,
  • zaburzenia w sferze seksualnej.

Mężczyźni, którzy zauważą u siebie tego typu objawy, powinni jak najszybciej zgłosić się na konsultacje urologiczne. Leczenie prostaty – w zależności od schorzenia – może obejmować m.in. stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych (bakteryjne zapalenie prostaty) lub proste zabiegi urologicznej chirurgii laparoskopowej oraz robotycznej (łagodny przerost prostaty).

Rak prostaty – profilaktyka

Podstawą profilaktyki raka gruczołu krokowego są regularne badania. Każdy mężczyzna po ukończeniu 50 lat powinien zgłosić się do urologa przynajmniej raz w roku na badanie per rectum, czyli przez odbyt. Jest to bardzo prosta procedura, podczas której lekarz delikatnie bada pacjenta przez odbyt i palpacyjnie przez ścianę odbytnicy sprawdza, czy gruczoł krokowy nie jest powiększony.

W razie jakichkolwiek niepokojących objawów urolog może zlecić wykonanie tradycyjnego USG przez powłoki brzuszne (przeprowadzić je można m.in. w placówkach Enel-Med na terenie całego kraju) lub

Prostata leczenie. Co jeszcze można zrobić, aby zapobiec chorobom prostaty?

Profilaktyka raka gruczołu krokowego powinna obejmować również inne działania. Przy okazji wizyty u urologa lekarz powinien wystawić skierowanie na badanie określające stężenie czynnika PSA (swoistego antygenu sterczowego) we krwi. Nie jest to co prawda standardowy marker nowotworowy, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że zwiększenie stężenia PSA w surowicy ma związek z chorobami prostaty, również tymi o charakterze nowotworowym.

Oczywiście nie można zapominać o zdrowym stylu życia, który jest kluczowy w profilaktyce wielu chorób, w tym także raka prostaty. Wskazana jest m.in. regularna aktywność fizyczna i regularne wytryski, unikanie alkoholu i papierosów, a także zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby. Wszystko to znacznie zwiększa szanse na zachowanie zdrowia przez długie lata!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here