Przeziębienie - jak sobie z nim radzić

Kogo z nas choć raz w roku nie dopada przeziębienie? Chyba każdy zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy ból gardła, kaszel i zatkany nos nie pozwalają nam swobodnie funkcjonować. I choć większość z nas dobrze wie, że niedoleczone przeziębienie może być tylko „wstępem” do poważniejszych dolegliwości, to i tak często je bagatelizujemy. Tymczasem naprawdę warto się nim zająć. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się, jak leczyć przeziębienie oraz w jakie leki najlepiej zaopatrzyć swoją domową apteczkę.

Leki na przeziębienie – co warto o nich wiedzieć?

Na początek warto zauważyć, że wiele leków dostępnych bez recepty posiada podobny skład. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaopatrując się w te specyfiki nie dublować konkretnych składników. Stawianie w leczeniu na ilość to poważny błąd, którego konsekwencją może być przedawkowanie!

Domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć?

Nie jest tajemnicą, że większość z nas udaje się do apteki dopiero wtedy, kiedy choroba już się pojawiła i – mówiąc krótko – „nie daje żyć”. Jest to poważny błąd, ponieważ, aby przeziębienie nie rozwinęło się na dobre, dobrze jest rozpocząć z nim walkę zawczasu. Dlatego też niektóre leki warto posiadać w domowej apteczce nawet wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. Co ważniejsze, koniecznym jest przeprowadzanie okresowego przeglądu naszych lekowych zbiorów, ponieważ lekarstwa, tak jak i wiele innych rzeczy, mają określony termin ważności, którego nie należy przekraczać. Jeżeli zaś chodzi o to, w co warto się zaopatrzyć, to na pewno powinny być to środki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz uśmierzające ból. Przydadzą się one również w walce z innymi dolegliwościami. Kolejnymi lekami, którymi należy się zainteresować, są tak zwane leki złożone. w ich skład wchodzą najczęściej paracetamol, kofeina, fenylefryna i pseudoefedryna. To właśnie je warto przyjmować podczas przeziębienia. Gromadząc potrzebne specyfiki należy również pamiętać o tych na ból gardła ( zwłaszcza tabletki do ssania – najlepiej bez cukru w składzie) oraz przeciwkaszlowych (możesz zaopatrzyć się w syropy na kaszel suchy i mokry. Jednak bardziej opłacalne jest zakupienie jednego syropu o uniwersalnym działaniu). To w końcu te objawy dokuczają nam w chorobie najbardziej. Przydadzą się również maści rozgrzewające i krople do nosa. W przeziębieniu ulgę może przynieść także przeprowadzanie inhalacji. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie olejki. Najefektywniejsze są zaś te z ekstraktem goździkowym, mentolem, eukaliptusem lub miętą. Ponadto dobrym uzupełnieniem kuracji mogą okazać się również zioła. Trzeba jednak wiedzieć, które naprawdę dobrze spożywać. Każde z nich działa, bowiem, na inną przypadłość. I tak na przykład podczas grypy i przeziębienia przydadzą się między innymi owoce dzikiem róży, czarnego bzu, koszyczki tymianku czy jeżówki purpurowej.

Walka z przeziębieniem – od czego zacząć?

Poza odpowiednim zapasem leków, które z całą pewnością w okresie jesienno-zimowym przydadzą się niejednemu z nas, warto również podjąć inne kroki, które pomogą zwalczyć dręczącą organizm chorobę. Co należy zrobić? „Wypoć się!” – krzyczały nasze babcie, kiedy pojawiały się pierwsze objawy przeziębienia, a wśród nich gorączka i dreszcze. I miały rację! Podwyższenie temperatury ciała do doskonała metoda walki z wirusem. Poza rozgrzewającymi maściami i grubym kocem, odpowiednim sposobem na „wypocenie” choroby są również gorące herbaty. Najlepiej działają te z dodatkiem cytryny, miodu i soku malinowego. Podczas przeziębienia warto również zażywać rozgrzewających kąpieli. A jeśli dodasz do nich olejek eukaliptusowy, to od razu odczujesz różnicę w oddychaniu! Oczywiście nie trzeba chyba dodawać, że wychodzenie z domu, kiedy dopadło nas przeziębienie, nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego, aby nie pogorszyć swojego stanu, najlepiej zostać w domu chociaż na kilka dni. Zimny i silny wiatr, a także niska temperatura na dworze jeszcze nikomu nie pomogły w wyleczeniu!

Wizyta u lekarza – czy jest konieczna?

Z przeziębieniem na ogół jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W znakomitej większości przypadków wystarczą wspomniane wyżej leki, które dostaniemy w aptece bez recepty, a także kilka dni leżenia w łóżku i „garść” domowych sposobów. Zdarzają się jednak i takie przypadki, kiedy mimo naszych wysiłków objawy w ogóle nie ustępują, a w wręcz przeciwnie – nasilają się. Wtedy wizyta w przychodni staje się już koniecznością. A zaleceń lekarza nie należy bagatelizować. Nieleczone przeziębienie może mieć, bowiem, naprawdę nieprzyjemne konsekwencje, na które nie warto się narażać. W takim razie, kiedy należy udać się do doktora? A wtedy, kiedy zamiast lepiej, czujemy się coraz gorzej. Jednym z objawów tego, że organizm nie radzi sobie z chorobą, jest rosnąca temperatura. Kiedy przekroczy ona trzydzieści osiem stopni, to wiedz, że coś się dzieje. Do wizyty skłonić powinien nas również silny i nieustępujący ból zatok, a także ból ucha czy głowy. Wśród innych niepokojących objawów wymienić też należy duszności i pojawiający się świszczący oddech. Konsultacje lekarskie przydadzą się również w przypadku, kiedy naszemu kaszlowi towarzyszy ropna wydzielina i taki stan nie mija pomimo upływu kilku dni (około czterech). Warto także pamiętać, że nawet jeżeli twoje objawy nie przybierają na sile, ale mimo leczenia domowymi sposobami choroba utrzymuje się dłużej niż dziesięć dni, to i tak przyda się wizyta w przychodni, ponieważ wszystko może wskazywać na to, że, wirus naprawdę zadomowił się w Twoim ciele i bez specjalistycznego leczenia się nie obejdzie. Dlatego też kiedy tylko poczujesz, że Twoje samopoczucie z dnia na dzień się pogarsza, nie czekaj. Czasami lepiej poświęcić więcej czasu na skuteczne doleczenie zwykłego przeziębienia, zamiast na własne życzenie wpędzać się w dużo poważniejszy stan, który może uziemić nas w łóżku naprawdę na długi czas.

Podsumowując, przeziębienie to powszechna i dokuczliwa przypadłość, jednak przy odpowiednim leczeniu i dużej dawce odpoczynku jesteśmy w stanie samodzielnie sobie z nim poradzić. Najlepiej jednak uniknąć zachorowania. Ważna jest profilaktyka i ubiór dostosowany do pogody. Jeśli mimo to przeziębienie już nas dopadło, to pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu swojej apteczki. A kiedy choroba nie mija, zdecydujmy się na konsultację medyczną. Tak na wszelki wypadek!

Źródło: http://polskakosmetologia.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here