Zapalenie spojówek to uciążliwe schorzenie, które objawia się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, a także uczuciem swędzenia, pieczenia, a nawet kłucia w oku. Często towarzyszy mu światłowstręt. Ta uciążliwa przypadłość może dotknąć każdego z nas. Na szczęście w większości przypadków nie wymaga ona wizyty u lekarza. Można także minimalizować ryzyko jej wystąpienia.
Jak powstaje zapalenie spojówek?
Do zapalenia spojówek może dojść na wiele sposobów. Często wywołują je bakterie, które mogą znaleźć się na oczach poprzez potarcie ich brudną ręką. Innym sposobem zakażenia może być także przedostanie się bakterii na oczy z zainfekowanego nosa czy zatok przynosowych. Przyczyną zapalenia spojówek bywają wirusy i grzyby. Do zakażenia typu wirusowego dochodzi poprzez kontakt z osobą chorobą lub korzystanie ze wspólnych przedmiotów jak ręczniki czy kosmetyki. Coraz częściej obserwuje się zapalenie spojówek wywołane przez alergeny, jak drobinki kurzu czy pyłki. Sprawiają one, że komórki zapalne zaczynają produkować przeciwciała, które mają je zwalczać. Do powstawania schorzenia przyczyniają się również chemikalia, dym papierosowy, a także promieniowanie. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek jest reakcją obronną organizmu i w większości przypadków mija samoistnie po dwóch tygodniach. Aby załagodzić występujące objawy, dobrze jest zrezygnować z soczewek kontaktowych i makijażu, unikać zakurzonych miejsc, korzystać z łagodnych kosmetyków i stosować krople do oczu. Czasem jednak schorzenie ma ciężki przebieg, wówczas należy zgłosić się do specjalisty, który z dużym prawdopodobieństwem zaleci stosowanie leków antyhistaminowych. Zawsze warto postawić na profilaktykę. Polega ona przede wszystkim na higienie oczu i rąk oraz unikaniu potencjalnych czynników drażniących. Nie wolno korzystać z kosmetyków innych osób. Dobrze jest także postawić na dobrej jakości soczewki kontaktowe (a można je znaleźć na stronie Acuvue.pl), dbać o ich higienę, odpowiednio je przechowywać i nigdy nie pożyczać ich innym osobom. Należy unikać czynników, które wywołują podrażnienie oka jak brak snu, ostre światło czy zbyt duża eksploatacja narządu wzroku, np. w trakcie pracy.
Zapalenie spojówek to uciążliwa przypadłość, która w większości przypadków przechodzi sama i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Objawy są jednak nieprzyjemne i mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Stąd tak ważne jest, aby zawsze dbać o prawidłową higienę, nawilżać i przepłukiwać oczy specjalnymi kroplami oraz unikać czynników drażniących oczy.