udar serca

Choć wszystkie organy w ciele człowieka są ważne, to jednak serce jest najważniejszym organem. Gdy przestaje bić kończy się życie. Tak jest u człowieka i tak jest u zwierząt. Niby wszyscy o tym wiemy, ale póki nam nie dokucza nie staramy się zbytnio o to, aby go odciążyć. Nie dotleniamy go należycie, nie skąpimy mu cholesterolu, nie dbamy o to, aby nie było obrośnięte tłuszczem. A potem zaczynają się kłopoty z sercem, albo bezpośrednio dopada udar serca.

Jak działa serce?

udar sercaSerce człowieka działa jak pompa. Zadaniem jego jest utrzymanie przepływu krwi przez poszczególne tkanki. ponieważ jest ono centralnym narządem krwionośnym. Serce zbudowane jest z dwóch komór i dwóch przedsionków. W czasie ciąży serce zaczyna bić w 21 dniu życia zarodka. U dorosłego człowieka serce waży niecałe pół kilograma. Wykonuje średnio 72 uderzenia na minutę. Wszystko zależy od tego, czy jest w spoczynku, czy człowiek jest w ruchu. Dlatego przyjmuje się jako normę od 60 do 90 uderzeń na minutę. W ciągu średniej długości życia uderza około dwa i pół miliarda razy. Serce człowieka może być zdrowe i wówczas nie nastręcza żadnych kłopotów i nie daje niepokojących objawów. Ale może być też chore i sygnalizować poprzez liczne objawy, że jest z nim coś nie w porządku. Ponieważ serce jest najważniejsze i mamy je tylko jedno, tym bardziej trzeba być wyczulonym na każdą jego nieprawidłowość. Wszystkie choroby serca można podzielić na wrodzone i nabyte. Nieprawidłowości wrodzone związane są z niewłaściwą budową serca lub dużych naczyń. Przy czym wszystkie te wady powstały w życiu płodowym. Natomiast do nabytych schorzeń serca zalicza się chorobę niedokrwienną serca zwaną chorobę wieńcową i zawał mięśnia sercowego.

Udar serca

Leczeniem chorób serca zajmuje się kardiolog lub kardiochirurg. Zawał mięśnia sercowego jest częstym przypadkiem doprowadzającym do śmierci. Inaczej mówi się o nim, że był to atak serca. Zawał serca jest postacią choroby niedokrwiennej. W wielu krajach na całym świecie choroba ta jest najczęstszą przyczyną zgonów. Na zawał serca umiera drugie tyle osób niż np. na choroby nowotworowe. Absolutnie nie możemy lekceważyć jakichkolwiek bólów w obrębie klatki piersiowej. Tym bardziej jeśli ból jest skoncentrowany w okolicy mostka i promieniuje na lewy obojczyk i rękę. W takich wypadkach najlepiej jest wezwać pogotowie ratunkowe. Znane są przypadki, kiedy osoby przechodzące udar serca nawet o tym nie wiedziały. Ból towarzyszący udarowi przypisywały innym schorzeniom i dolegliwościom, i czekały aż minie. Dopiero po jakimś czasie, w wyniku rutynowych badań serca okazywało się, że w przeszły udar serca, a mięsień sercowy w wyniku niedotlenienia jest w jakiejś części obumarły. Dlatego też, nie można dopuścić do takie sytuacji. Czekanie aż ból po prostu minie, jest złym rozwiązaniem i może narazić nas nie tylko na utratę zdrowia, ale również życia.

Jak odpowiednio zadbać o serce?

Oczywiście udary serca możemy uniknąć. Aby znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego niebezpiecznego schorzenia serca. Zastosowanie odpowiedniej profilaktyki może spowodować, że nasze serce długo będzie działało bez żadnych komplikacji. Jak więc zacząć o nie dbać? Przede wszystkim nasze działania powinniśmy skierować w dwóch kierunkach. Po pierwsze zacznijmy regularnie uprawiać sport, po drugie – zdrowo się odżywiajmy. Tylko tyle i aż tyle. Oczywiście są też czynniki, które niekorzystnie wpływają na nasz układ krążenia, a na które w pojedynkę nie mamy wpływu. Mamy tu na myśli choćby silne zanieczyszczenie powietrza w postaci smogu. Jednak nawet w tym przypadku, możemy po prostu rzadziej przebywać na powietrzu lub też stosować odpowiednie maski.

Dieta i sport

udar sercaAby nasze serce mogło przez długi czas służyć naszemu organizmowi powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę. Dla naszego serca zbawienny jest przede wszystkim błonnik w odpowiednich ilościach. Aby dostarczyć go do organizmu powinniśmy spożywać sporo fasoli, kaszy jęczmiennej, fig, czy też jabłek. Warto również do obiadu popijać czerwone wino, które również korzystnie wpływa na nasze serce. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o sporcie. Nie ma nic bowiem gorszego dla serce niż siedzący tryb życia. Wystarczą już nawet same spacery, o ile będą długie i regularne. Warto też uprawiać różnego rodzaju sporty jak jazda na rowerze, bieganie, czy też pływanie. Bardzo ważna jest systematyczność. Znacznie ważniejsza od intensywności ćwiczeń fizycznych. Warto przede wszystkim wyrobić sobie nawyk codziennych długich spacerów lub drobnych przebieżek. Zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, przesiądźmy się na rower. Z pewnością lepiej na tym wyjdziemy. Warto też zakupić sobie karnet na siłownię, czy też pływalnię.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here