USG tarczycy – kiedy wykonać?

0
1992

USG tarczycy to jedno z najczęściej wykonywanych badań, dzięki którym można zdiagnozować albo wykluczyć choroby w zakresie pracy tego gruczołu. Badanie ultrasonograficzne trwa dosłownie kilka minut, jest nieinwazyjne, bezbolesne i można je powtarzać wielokrotnie. Co ważne, takie badanie daje wyniki natychmiast, a diagnozę wystawia lekarz, który je przeprowadza. Kiedy i po co warto wykonywać badanie usg tarczycy?

Badania profilaktyczne

O wiele częściej z chorobami tarczycy zmagają się kobiety. To właśnie im zaleca się raz w roku profilaktyczne badanie usg. Warszawa i inne miasta w naszym kraju na szczęście dysponują wystarczającą liczbą placówek, w których takowe można zrealizować szybko i przy wykorzystaniu sprzętu najnowszej generacji.

Badania profilaktyczne zalecane są kobietom po porodzie, tym, które ukończyły już 30 rok życia oraz tym, u których w rodzinie występowały już problemy z odpowiednim funkcjonowaniem gruczołu tarczycy. Warto wiedzieć, że najczęściej pojawiające się choroby w obrębie pracy tarczycy to nie tylko niedoczynność czy nadczynność, ale też wole tarczycowe czy guzki o charakterze nowotworowym. Tylko szybka reakcja i wykrycie takich we wczesnym stadium rozwoju choroby daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Pierwsze objawy zaburzeń pracy tarczycy

Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczycy natychmiast i silnie wpływa na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. W zależności od rodzaju schorzenia pacjent zauważać może u siebie rozmaite dolegliwości. Bardzo często są one trudno dostrzegalne albo nie wiąże się ich z chorobą tarczycy.

Do pierwszych niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o zaburzeniach pracy gruczołu tarczycy, zalicza się szybki spadek wagi, nadmierne przybieranie na wadze, ospałość, nerwowość, wybuchy agresji, apatia, przewlekłe zmęczenie, problemy z suchością skóry, łamliwymi paznokciami, wypadającymi włosami. Niewłaściwa praca gruczołu tarczycy będzie miała wpływ na cały nasz organizm. Pamiętajmy także, że chociaż to kobiety zmagają się z takimi zaburzeniami najczęściej, to również panowie powinni być na tym punkcie uważni. Co więcej, choroby tarczycy zdarzają się także dzieciom – najmłodsi pacjenci również mogą być poddawani badaniom ultrasonograficznym bez jakichkolwiek przeciwwskazań.

Reagować należy natychmiast, a badanie usg jest najczęściej badaniem uzupełniającym. Towarzyszą mu także badania krwi uwzględniające wskaźniki, takie jak TSH, FT4, FT3.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here