Usuwanie blizn potrądzikowych

Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry. Walka z nim nie kończy się jednak na zatrzymaniu powstawania wyprysków. Zazwyczaj pozostaje jeszcze problem blizn potrądzikowych, będących ubytkiem w tkance. Na szczęście, medycyna estetyczna obecnie dysponuje wieloma metodami ich leczenia. Możliwe jest więc całkowite usunięcie niedoskonałości i powrót do cery sprzed choroby. 

Metody leczenia blizn potrądzikowych

Dobór odpowiedniej metody zależy od stanu nasilenia zmian, czasu, który minął od zakończenia leczenia trądziku oraz oczekiwań samego pacjenta. Wyboru dokonuje lekarz, po dokładnej analizie stanu skóry. Stosowane są peelingi medyczne oraz lasery. Ich rodzaj również jest dobierany przez lekarza, ponieważ różnią się techniką i efektami, które można osiągnąć. 

Usuwanie laserowe

Do popularnych metod należy laserowe usuwanie blizn potrądzikowych. Działa na zasadzie ponownego uszkodzenia skóry, której stan poprawia się przez prawidłowe gojenie. Nowa tkanka zastępuje więc blizny, powstałe na skutek zaburzonego podczas trądziku procesu gojenia. Należy wziąć pod uwagę efekty uboczne utrzymujące się przez kilka dni po zabiegu. Najpopularniejszym z nich jest zaczerwienienie oraz niewielkie wybroczyny. Zalecane jest więc, unikanie słońca bezpośrednio po zabiegu i zarezerowować sobie czas na rekonwalescencję. Z tego powodu zabiegi laserowe często są planowane na sezon jesienno-zimowy, gdy światło słoneczne nie jest tak intensywne.

Peelingi medyczne

Peelingi pozwalają pozbyć się blizn potrądzikowych przez silne złuszczanie skóry. Te wykonywane w klinikach, są nieporównywalnie intensywniejsze od kosmetyków o działaniu peelingującym, które nie są w stanie poradzić sobie z trwałymi uszkodzeniami tkanki. Lekarze dobierają odpowiedni peeling w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta. Składnikami większości z nich są kwasy oraz ich mieszanki, stosuje się m.in. kwas kojowy, salicylowy i pirogronowy. Dodatek antyoksydantów i innych substancji pozwala nie tylko na usunięcie blizn potrądzikowych, ale też odmłodzenie skóry, poprawę jej wyglądu i gęstości. 

Przeciwwskazania do zabiegów

Tak jak każdy zabieg medyczny, usuwanie blizn potrądzikowych jest niewskazane w niektórych przypadkach. Nie powinno się ich wykonywać u kobiet w czasie ciąży i laktacji oraz pacjentów w trakcie infekcji i zapaleń tkanki łącznej. W pozostałych przypadkach, nie należy jednak zwlekać z zabiegiem usunięcia blizn, ponieważ z czasem całkowite ich zlikwidowanie staje się coraz trudniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here