Walka ze smogiem

Ochrona środowiska naturalnego człowieka staje coraz bardziej paląca. Już nie tylko Unia Europejska, ale i polski rząd, podkreślają znaczenie ekologii w swoim działaniu. Odnawialne źródła energii, jak farmy wiatrowe, elektrownie wodne, fotowoltaika, to sposoby na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo konieczne staje się ograniczanie produkcji energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie węglowe. A to wiąże się z powolnym wygaszaniem górnictwa węglowego, i to zarówno kamiennego, jak i brunatnego.

Wiadomym jest, że to będzie skutkować pilną potrzebą tworzenia nowym miejsc pracy dla górników. W pierwszej kolejności na Śląsku. Ale ograniczenie wydobycia węgla, to także pozytywne skutki dla miast, gdyż znacząco spadnie ilość spalanego węgla w przestarzałych i nieefektywnych piecach, które zatruwają ogromne skupiska ludzkie. XXI wiek, to czas, gdy człowiek zauważył (i jest do tego mocno przekonany), że dbając o otaczające go środowisko naturalne, dba przede wszystkim o siebie. Dlatego walczy z zatruwającym go smogiem. I to na różne sposoby. Albo bezpośrednio wpływając na ograniczenie jego emisji, albo walcząc z jego skutkami.

I tu pojawia się pytanie: jak chronić skórę przed smogiem? Czy zakrywać całe ciało? Poszukiwać skutecznych i sprawdzonych kosmetyków? Przecież ochrona twarzy przed smogiem, to nie jest jedynie zasłanianie ust i nosa. To może być skuteczne w przypadku pandemii COVID-19, ale nie wtedy, kiedy konieczna jest ochrona cery przed smogiem. W takim przypadku należy zastosować adekwatne do sytuacji środki.

Niezmiernie ważny to problem dla alergików. Szczególnie istotne jest oczyszczanie skóry po powrocie do domu. Kremy, filtry, żele, płyny oczyszczające, nawilżające cerę, to tylko niektóre ze sposobów na pielęgnację skóry. Jednak to są skutki. Należy z dużo większym zaangażowaniem włączyć się w likwidację przyczyn powstawania tego ogromnego zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, jakim jest smog. Akcje informacyjne, to za mało. Potrzebne są instrumenty prawne, by ograniczyć np. ruch samochodów w dużych aglomeracjach miejskich bądź wsparcie dla produkcji samochodów elektrycznych. To są ogromne wyzwania cywilizacyjne, z którymi trzeba się zmierzyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here