Zawodowy kierowca

Młodzi ludzie wybierając zawód rzadko biorą pod uwagę karierę kierowcy zawodowego. Panuje błędne przekonanie, że kierowca to człowiek mało ambitny. Tymczasem zdobycie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdami nie jest wcale tak proste, jakby się mogło wydawać.

Każda osoba pragnąca zostać zawodowym kierowcą musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze powinna zdać egzamin i zdobyć prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdami kategorii B. Obecnie ponad połowa osób, które przystępują do niego, nie zdaje go za pierwszym razem. Przyczynia się do tego nie tylko stres, ale także często słabe przygotowanie kursantów pod kątem teoretycznym i praktycznym. Dlatego warto wykupić sobie kilka dodatkowych godzin w szkole nauki jazdy przed planowanym dniem egzaminu. Po drugie należy zdobyć specjalne uprawnienia do kierowania większymi pojazdami. Tutaj do wyboru jest prawo jazdy kat. C, C+E oraz D.

Kierowca zawodowy nie może mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego rodzaju pracy. Z tego powodu musi przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Aktualnie badania kierowców przeprowadzane są przez lekarza medycyny pracy lub lekarza medycyny transportu. Kandydat na kierowcę musi wykazać, że jego stan zdrowia jest dobry oraz że nie ma wady wzroku, zaburzeń neurologicznych i laryngologicznych, które wykluczałyby go z zawodu. Jeżeli spełni te wymogi, to następnie kierowany jest na badania psychologiczne. W ich trakcie sprawdza się jaką osobowość i inteligencję ma dana osoba. Psycholog dokonuje także oceny czy kandydat jest dość spostrzegawczy oraz czy potrafi się odpowiednio długo skoncentrować. Równie ważna jest szybkość reakcji – w końcu na drodze niejednokrotnie trzeba podejmować decyzje w ułamku sekundy.

Po pomyślnym przejściu badań i odbyciu serii szkoleń dany kandydat może pracować jako kierowca zawodowy. Pojawiają się wtedy przed nim liczne możliwości. Może na przykład przewozić towary po całej Europie, poznając piękne i ciekawe miejsca oraz dostając za to godne wynagrodzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here