Amarantus

Istnieją takie rośliny, które powinny na dobre zagościć w naszej diecie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości oraz ciekawy smak. Jedną z nich jest zdecydowanie amarantus.

Czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć w kuchni, podczas przygotowywania rozmaitych posiłków? Nieco więcej na temat tej niezwykłej rośliny opowiemy poniżej.

Czym jest amarantus?

Amarantus, nazywany inaczej szarłatem, zgodnie z klasyfikacją botaniczną należy do kategorii pseudozbóż. Występuje w wielu gatunkach, z których jednak większość jest niejadalna. Do spożycia nadają się wyłącznie nasiona z raptem kilku odmian. Są one jasnobrązowe i niewielkie. Rozmiar każdego z nich jest zbliżony do ziarenek maku.

Pierwsze uprawy amarantusa pojawiały się głównie na ziemiach amerykańskich. Stanowił on podstawę pożywienia dla Inków, Azteków i Majów. Z czasem uprawy tego zboża rozrosły się również na innych kontynentach.

W Polsce za region szczególnie stawiający na tę roślinę uznaje się Lubelszczyznę. Tam bowiem produkuje się aż 90% krajowego szarłatu. Część to plantacje ekologiczne, stawiające na wysoki standard pracy oraz pełną naturalność wszystkich procesów związanych z uprawą.

Właściwości amarantusa – roślina o wielu cennych zaletach

Amarantus to niezmiernie przydatna rodzina. Jeszcze podczas wzrostu na polach uprawnych potrafi być bardzo pożyteczna. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że szarłat pochłania znacznie więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny. Może zatem stać się wielkim wsparcie w walce o lepszą kondycję środowiska naturalnego oraz zmniejszenie efektu cieplarnianego.

Spożywanie amarantusa jest bardzo korzystne dla ludzkiego zdrowia, zwłaszcza gdy postawi się na wysokiej jakości produkty, jak ten dostępny na stronie SklepAgnex.

Co wyróżnia tę roślinę? Przede wszystkim odznacza się wysoką zawartością minerałów, a zwłaszcza żelaza. Okazuje się, że w tych niepozornych ziarenkach jest go nawet pięciokrotnie więcej niż w szpinaku.

Amarantus to także źródło cennych witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Znajduje się w nim sporo dobrze przyswajalnego białka. Równocześnie roślina ta nie zawiera glutenu, dzięki czemu produkty wytwarzane na bazie szarłatu mogą być bezpiecznie spożywane przez osoby z nietolerancją tego składnika.

Kto powinien spożywać amarantusa?

Amarantus może bezpiecznie trafiać do diety osób w różnym wieku i w różnej kondycji. Mogą go bez przeszkód spożywać dzieci oraz kobiety w ciąży, dla których wysoka zawartość kwasu foliowego jest szczególnie cenna.

Potrawy z dodatkiem szarłatu to cenne źródło wielu składników odżywczych dla wegan i wegetarian. Sięgają po niego chętnie także osoby z rozmaitymi schorzeniami. Świetnie sprawdza się w diecie diabetyków, dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu i obecności złożonych cukrów złożonych.

Amarantus najczęściej występuje w formie mąki, którą można wykorzystać do pysznych i zdrowych wypieków. Jest to produkt cenny i wartościowy, idealnie nadający się do pełnowartościowej i dobrze zbalansowanej diety dla dużych i małych łasuchów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here