artroskopia barku

Według ortopedów artroskopia barku jest dzisiaj jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu specjalizacji, jaką jest ortopedia. Ta wykonywana jest w celu oceny wnętrza barku. Sam zabieg nie jest inwazyjny, za to pozwala rozpoznać przyczynę problemów bólowych w obrębie stawu barkowego.

Jak przebiega zabieg?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, artroskopia barku jest zabiegiem nieinwazyjnym, nie wymaga też długiej rekonwalescencji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, o ile tak zaleci lekarz. Całość trwa średnio godzinę i polega na wykonaniu przez ortopedę chirurga niewielkich nacięć skóry, które umożliwiają wprowadzenie endoskopu z kamerą. Sam endoskop pozwala zaś zanalizować strukturę całego barku oraz wykryć ewentualne schorzenia w jego zakresie. Co ciekawe, artroskopia barku umożliwia nie tylko ocenę stanu stawu barkowego, ale daje także szansę na przeprowadzenie zabiegu, którego celem ma być usunięcie przyczyny pochodzenia bólu.

Warto również wspomnieć, że po zabiegu pozostaje jedynie niewielka blizna, ponieważ w miejscach nacięć skóry stosuje się najczęściej szwy pojedyncze. Samo nacięcie ma zaś wielkość około 5 milimetrów. Po zabiegu nie pojawiają się również żadne powikłania. Tylko w skrajnych przypadkach występuje krwawienie wewnętrzne w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niektórzy pacjenci mogą borykać się też z gorączką, wymiotami, a w miejscu wykonywania zabiegu może pojawić się krwiak bądź obrzęk. Nie są to jednak powikłania trwałe ani takie, które zagrażają zdrowiu czy życiu pacjenta. Pacjent musi jedynie nosić temblak, a cała rekonwalescencja nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Po tym czasie może spokojnie wrócić do dotychczasowej aktywności fizycznej.

Artroskopia barku – wskazania

Artroskopia barku wykonywana jest wtedy, gdy pacjent doznał urazu barku i konieczna jest szczegółowa diagnostyka tej części ciała. Co więcej, zabieg tego rodzaju realizowany jest także w sytuacji, w której pacjent odczuwa ból barku nieznanego pochodzenia. Ten może być efektem nadwyrężenia, ale też stanu zapalnego czy innego schorzenia w obrębie stawu barkowego. Aby wdrożyć skuteczne leczenie, w pierwszej kolejności należy najpierw właściwie zdiagnozować przyczynę.

Ortopedzi potwierdzają, że artroskopia barku jest dzisiaj najłagodniejszym zabiegiem, parząc na cały szereg tych, jakie realizuje się w obrębie tego stawu. Nie boli, nie jest inwazyjny, nie wywołuje powikłań, a pacjent szybko wraca do dotychczasowej aktywności fizycznej. Tylko w nielicznych przypadkach oprócz zachowawczego temblaka stosowana musi być rehabilitacja stawu barkowego.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here