Wśród wielu chorób dzisiejszej cywilizacji, jest jedna z najgroźniejszych. Zawał Serca. Co to jest zawał. Jest to nic innego, jak martwica mięśnia sercowego. Może być następstwem niedokrwienia, które to powoduje zamknięcie tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Zawał jest postacią choroby niedokrwiennej obok: Nagłej śmierci sercowej, dławicy sercowej, a także przewlekłej choroby niedokrwiennej serca i kardiomiopatii niedokrwiennej. Najczęstszymi przyczynami zgonów w krajach europejskich są właśnie choroby układu krążenia, tętnic i żył. Umiera na nie więcej osób, niż w przypadku chorób nowotworowych.

Co to jest zawał? Objawy

Co to jest zawałDo najbardziej charakterystycznych objawów zawału mięśnia sercowego należą między innymi: Bardzo silny ból w klatce piersiowej. Może on być jednak nie odczuwalny u osób cierpiących na cukrzycę. Jest on odczuwalny na dużym obszarze klatki piersiowej, dłużej także niż w przypadku dławicy piersiowej. Dlatego też, jeżeli ból w klatce piersiowej jest krótkotrwały, nie możemy od razu stwierdzić, iż mamy do czynienia z zawałem mięśnia sercowego. Opisywany ból jest także narastający, nieustępujący po odpoczynku oraz po nitratach. Jest także piekący, promieniujący do lewej kończyny górnej, żuchwy, szyi, a także na plecy.

Dlatego ważne jest, aby interwencja ratowników medycznych była podjęta jak najwcześniej ponieważ unikamy wszelkich powikłań związanych z tą chorobą. Jeżeli sami u siebie lub u kogoś bliskiego, a także osoby zupełnie obcej zauważymy, że coś jest nie tak lub dana osoba sama poskarży się na tego typu objawy, w trybie natychmiastowym musimy powiadomić służby ratunkowe o tym fakcie. Należy jeszcze raz przypomnieć. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej jest dla pacjenta. Zwlekanie powoduje nieodwracalne skutki tej choroby.

Nie lekceważmy objawów!

Wiele osób lekceważy sobie dane objawy. Dopóty jeszcze jesteśmy przytomni, dopóki możemy sami zainterweniować w swojej sprawie. Gorsza sytuacja nastąpi, gdy w wyniku nasilającej się choroby stracimy przytomność. Wówczas jesteśmy uzależnieni od osób trzecich. Jeżeli ratunek przyjdzie w porę, nic takiego nam się nie stanie. Dlatego co jakiś czas wskazane są badania, które pozwolą na ewentualne wykluczenie tej ciężkiej choroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here