Częstoskurcz komorowy

Wiele osób odczuwając przyspieszone bicie serca, tak zwane kołatanie, bagatelizuje to, nie mając świadomości, iż jest to zagrażający zdrowiu, a nawet życiu częstoskurcz komorowy. Występuje on zazwyczaj na skutek zaburzeń w przewodzeniu impulsów elektrycznych, które prowadzą do tachykardii, polegającej na zbyt szybkiej pracy mięśnia sercowego. Jej przyczyną są zazwyczaj choroby niedokrwienne serca, które prowadzą do jego zawału. Przyjmuje się, iż częstoskurcz komorowy występuje gdy częstotliwość bicia serca jest równa bądź większa od stu uderzeń na minutę, co w konsekwencji prowadzi do bardzo niebezpiecznego migotania komór.

Częstoskurcz komorowy

Częstoskurcz komorowyWyróżnia się trzy rodzaje schorzenia, różniące się długością jego występowania. Pierwszym typem jest tak zwany częstoskurcz komorowy nieutrwalony, który trwa krócej niż trzydzieści sekund, kolejną odmianą jest częstoskurcz utrwalony, utrzymujący się dłużej niż trzydzieści sekund, natomiast najcięższym typem schorzenia jest częstoskurcz ustawiczny, który trwa ponad pół doby.
Oprócz silnego bicia serca, zwanego kołataniem, pacjenci skarżą się również na duszności, osłabienie oraz utrzymujące się przez dłuższy czas zmęczenie. Ponadto mogą pojawić się mroczki przed oczami oraz może dochodzić do omdleń.

Częstoskurcz komorowy – przyczyny

Częstoskurcz komorowy jest zazwyczaj spowodowany przewlekłym niedokrwieniem serca oraz jego zawałem. Do innych przyczyn zalicza się kardiomiopatię rozstrzeniową, polegającą na zwiększeniu szerokości prawej bądź lewej komory mięśnia sercowego, a w konsekwencji zaburzenie jego skurczu oraz rozkurczu. Częstoskurcz komorowy może również nastąpić na skutek kardiomiopatii przerostowej, zachodzącej w wyniku zwiększenia grubości mięśni komór serca oraz wypadania płatków zastawki mitralnej. Do przyczyn schorzenia zalicza się również zaburzenia elektrolitowe, wiążące się ze zbyt niskim poziomem potasu, magnezu oraz wapnia, terapie lekami antyarytmicznymi, zapalenie mięśnia sercowego, choroby genetyczne, a także blizny oraz powikłania po operacjach kardiologicznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here