Wysokie ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie warto go lekceważyć i po wykryciu udać się do specjalisty w celu podjęcia leczenia. Szacuje się, że podwyższone ciśnienie może mieć nawet ok. 10 milionów mieszkańców Polski. Duża część osób nawet o tym nie wie, ze względu na brak badań. Problem ten dotyka szczególnie ludzi młodych, ponieważ myślą oni że to choroba starszych osób.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwiCiśnienie możemy podzielić ze względu na jego wysokość. Są to odpowiednioL
120/80 mmHg – takie ciśnienie jest uznawane za optymalne,
120-129/80-84 mmHg – jest uważane za prawidłowe
130-139/85-89 mmHg – jest ciśnieniem prawidłowym wysokim
140-159/90-99 mmHg – jest już uważane za łagodne nadciśnienie, od tej wartości powinniśmy zgłosić się do lekarza i nie lekceważyć objawów
160-179/100-109 mmHg – to nadciśnienie umiarkowane
wartości większe niż 180/110 – to nadciśnienie wysokie. Wymaga ona natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ może być niebezpieczne dla zdrowia.

Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi

Wyróżnia się kilka przyczyn przez które występuje wysokie ciśnienie krwi. Do najpopularniejszych należy zaliczyć nadciśnienie pierwotne. Pojawia się ono bez przyczyny, którą łatwo odnaleźć. Najprawdopodobniej mogą to być różne czynniki środowiskowe lub genetyczne. Nadciśnienie wtórne jest wywoływane przez różnego typu dolegliwości. Mogą być to dla przykładu przewlekłe choroby nerek, choroby tętnic nerkowych, zespół Cushinga czy zwężenie aorty. Poza tym można wyróżnić czynniki które zwiększają ryzyko nadciśnienia, a wynikają z naszego trybu życia. Są to między innymi: otyłość lub nadwaga, przewlekłe palenie papierosów, brak ruchu, siedzący tryb życia, zbyt duże spożywanie soli, picie dużej ilości alkoholu. Są to głównie rzeczy, które są postrzegane przez społeczeństwo i lekarzy jako niezdrowe i wiele z nich można we własnym zakresie ograniczyć lub wyeliminować.
Duża dostępność ciśnieniomierzy w aptekach powoduje że coraz więcej osób starszych mierzy ciśnienie. Warto jednak aby badaniem takim zainteresowały się również osoby młodsze. Badanie nie zajmuje więcej niż minutę i każdy może wykonać je w domu. Obecnie ciśnieniomierz można kupić już nawet za mniej niż 100zł. Do podstawowej diagnostyki będzie on w zupełności wystarczający.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here