Czym leczyć osteoporozę

Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się niską masą i obniżoną jakością tkanki kostnej, co prowadzi do zwiększonej łamliwości kości. Zwykle choroba przez długi czas pozostaje bezobjawowa, a jej pierwszym symptomem jest złamanie niskoenergetyczne, nazywane też osteoporotycznym. Szacuje się, że na świecie co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 50 roku życia doświadczają złamań w wyniku osteoporozy.

Przyczyn osteoporozy może być wiele. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, dieta uboga w wapń, niedobór witaminy D czy niedostateczna aktywność fizyczna. Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej przyspiesza m.in. znaczna nadwaga i otyłość, ale też niedowaga, czyli BMI mniejsze niż 20. Przebyte już złamania również mogą powodować kolejne uszkodzenia kości.

Czynniki powodujące ryzyko pojawienia się osteoporozy są powszechnie znane. Dzięki wiedzy profilaktycznej wiemy co robić, a czego unikać, by zabezpieczyć się przed jej rozwojem. Pilnujmy prawidłowej wagi ciała – wskaźnik masy ciała BMI, czyli proporcja wzrostu do masy ciała, powinien wynosić między 19 a 25. Pomocne okaże się też spędzanie czasu na świeżym powietrzu, słońce sprzyja bowiem wytwarzaniu w organizmie witaminy D. Witamina ta pozytywnie wpływa na nasz nastrój, a także usprawnia przyswajanie wapnia. Aktywność fizyczna to również dobre zajęcie profilaktyczne – wzmacnia mięśnie, które stabilizują i chronią kości. 30 minutowy spacer każdego dnia wystarczy, żeby usprawnić działanie naszego organizmu. Polecamy również suplement diety: https://calperos.pl/

Trzy typy osteoporozy

Osteoporoza pomenopauzalna – dotyczy kobiet w 5. i 6. dekadzie życia. Jej podstawową przyczyną jest niedobór w organizmie estrogenu, a proces zaniku kostnego ma zwykle dość dużą dynamikę. W tym okresie najczęściej występują złamania kości promieniowej.

Osteoporoza starcza – dotyczy kobiet i mężczyzn, a zanik kostny zwykle jest znacznie wolniejszy, niż w pierwszym przypadku. Najpoważniejsze złamania dotyczą kręgów biodra.

Osteoporoza wtórna – może być spowodowana innymi przyczynami i stanowi ok. 20% wszystkich przypadków choroby.

Nie wszystkie sposoby leczenia są uniwersalne. Należy odpowiednio dobrać je do typu choroby, który nas dotyka. Jednak niezmienna zostaje podstawa leczenia, którą jest wzmacnianie kości poprzez dostarczanie im wapnia, który jest ich podstawowym budulcem. Możemy to zrobić za pomocą zbilansowanej diety uzupełnionej odpowiednimi suplementami, jak Calperos. Suplement zawiera węglan wapnia, który jest dla organizmu ludzkiego źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia w formie zjonizowanej. Dzięki temu uzyskamy pewność, że do naszych kości zostanie dostarczona odpowiednia dawka tego minerału.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here