Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. I bardzo dobrze – odpowiednie odżywianie jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Ważna jest również odpowiednia dieta na serce, która pozwoli na utrzymanie naszego najważniejszego organu w dobrej kondycji.
Najważniejsza jest profilaktyka
Wielu ludzi dopiero w przypadku choroby zaczyna się przejmować swoim zdrowiem, co jest złym podejściem. Gdybyśmy od początku dbali o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz starannie wybierali posiłki, które spożywamy, bardzo możliwe, że do choroby by wcale nie doszło. Działajmy odpowiednio wcześniej, aby nie dopuszczać do przykrych i niekorzystnych w konsekwencjach sytuacji. Najważniejsza zasada to zapobiegać, a nie leczyć. Co zatem powinniśmy jeść, aby nie chorować i dostarczać organizmowi witamin i minerałów? Jak zbilansować odżywianie, żeby była to dobrze wpływająca dieta na serce?
Dieta na serce
Musimy pamiętać, że cukier i tłuszcz to nasi wrogowie. Nie chodzi tutaj jednak o naturalny cukier, jaki występuje w owocach czy warzywach, ale ten przetworzony, który jest dodawany do gotowych produktów. Podobnie jest z tłuszczem. Najbardziej szkodliwe dla zdrowie są tłuszcze nasycone, tłuszcze trans. Do takich zalicza się olej palmowy, który niestety pojawia się w składzie bardzo wielu produktów (przede wszystkim słodyczy). Czytajmy więc składy i jeżeli zobaczymy cukier lub olej palmowy na jednej z pierwszych pozycji (składniki są podawane na podstawie ich zawartości w produkcie), nie kupujmy tego produktu. Pamiętajmy jednak, żeby też nie popadać w skrajność i zupełnie omijać każde źródło tłuszczu. Byłoby to błędem i wcale nie byłoby to z korzyścią dla zdrowia. Takie źródła dobrego tłuszczu jak tłuste ryby, orzechy włoskie czy siemię lniane to produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają bardzo dobry wpływ na serce oraz mózg. Z korzyścią możemy spożywać również inne orzechy oraz pestki i nasiona (słonecznik, dynia, sezam, mak). Dobra dieta na serce to przede wszystkim dieta składająca się niskoprzetworzonych produktów. Nasz jadłospis powinien się składać głównie ze świeżych warzyw i owoców, Koniecznie spożywajmy różne rodzaje kasz, które są świetnym źródłem potrzebnych składników odżywczych.
Czy sama dieta wystarczy?
Niektórzy łudzą się, że jeśli już zmienią swoje złe nawyki żywieniowe i zaczną stosować odpowiednią dietę, to kondycja ich zdrowia radykalnie się poprawi. Nic bardziej mylnego, bowiem nie o samą dietę tutaj chodzi. Owszem – rozpoczęcie zdrowego odżywania będzie dla naszego serca zbawieniem, jednak nie możemy na tym poprzestać. Dlaczego? Albowiem do pełni szczęścia naszemu sercu potrzebny jest jeszcze ruch. Codzienna dawka aktywności fizycznej i odpowiednia dieta na serce to jest właśnie to, czego potrzebujemy. Jeśli umiejętnie połączymy te dwa czynniki, wówczas możemy liczyć na to, że nasze serce nie odmówi nam posłuszeństwa.
Aktywność fizyczna
Tak więc odpowiednia dieta na serce powinna zostać również uzupełniona odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Co ważne, spory powinniśmy uprawiać regularnie, najlepiej codziennie. Inną kwestią jest intensywność wysiłku fizycznego. To już jest kwestia raczej indywidualna. Każdy ma różne predyspozycje i możliwości do uprawiania sportu. Trudno choćby oczekiwać od osoby otyłej, że z dnia na dzień zacznie biegać jak etatowi maratończycy. Ważne jest, aby zbytnią intensywnością sportu nie pogorszyć jeszcze stanu swojego zdrowia. Musimy w tym względzie być bardzo ostrożni. Jeśli nasza kondycja fizyczna jest w stanie katastrofalnym i zmagamy się z nadwagą, to raczej nie powinniśmy uprawiać intensywnego biegania. Warto w tym wypadku rozpocząć od jazdy na rowerze, przy której nasze stawy nie będą narażone na kontuzje. Naszą jazdę na rowerze możemy z czasem zintensyfikować. Oprócz codziennych lekkich przejażdżek, możemy również pokusić się o weekendowe wyprawy rowerowe. W ogóle jazda na rowerze wspaniale wpływa na kondycję serca. W zasadzie kiedy już zrzucimy nieco kilogramów, możemy zastanowić się nad bieganiem. Oczywiście można też spróbować wcześniej, ale powinno być to bieganie bardzo umiarkowane.
Unikaj stresu
Nie jest również tajemnicą, że serce nie specjalnie lubi długotrwały stres. Musimy mieć to na uwadze. W dzisiejszym świecie oczywiście trudno uniknąć sytuacji stresowych. Jesteśmy zwykle zabiegani i zapracowani, a życie zawodowe i prywatne potrafi dać nam w kość. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że stres, który utrzymuje się długo może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli wiec źródłem naszego stresu jest zła atmosfera w pracy, to zmieńmy ją! Jeśli zaś stresuje nas toksyczny związek z partnerem, postarajmy się ten problem rozwiązać wspólnie z psychologiem.