Dławica piersiowa

Niehigieniczny tryb życia, stres, przepracowanie, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i podwyższony poziom cholesterolu to tylko niektóre przyczyny chorób serca. Jedną z najczęściej występujących chorób tego narządu jest dławica piersiowa. Jest ona nazywana także dusznicą bolesną. Choroba ta jest spowodowana zaburzeniem dopływu krwi do serca, w następstwie czego dochodzi do jego niedokrwienia tego narządu. Jednocześnie jest to główne schorzenie objawowe choroby wieńcowej. W przypadku zatkania tętnicy blaszką miażdżycową lub jej silnego skurczu dochodzi do ataku, który w konsekwencji może zakończyć się zawałem.

Dławica piersiowa

Dławica piersiowaDławica piersiowa objawia się najczęściej rozpierającym bólem w okolicy mostka. Ból ten zwykle pojawia się po lewej stronie i może promieniować do ramienia, ręki, szczęki lub pleców. Pozostałe objawy to duszność, płytki oddech, silny lęk oraz zwiększona potliwość. Jeśli pojawią się te niepokojące objawy, należy o nich jak najszybciej poinformować kogoś z otoczenia i udać się do lekarza. W przypadku silnych, nieprzerwanych objawów może być konieczne wezwanie pogotowia. Jeśli ból pojawił się w czasie wysiłku, trzeba bezwzględnie go zaprzestać, usiąść lub położyć się w miejscu o swobodnym przepływie powietrza. Pomóc może też nitrogliceryna podana pod język.

Dławicę diagnozuje się poprzez badania ekg, echokardiografię i próby wysiłkowe. W leczeniu stosuje się aspirynę, beta-blokery i nitraty. Osoby cierpiące na dławice powinny mieć przy sobie zawsze nitroglicerynę, którą stosuje się w czasie ataku. Zaawansowana dławica piersiowa, w której leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, wymaga zabiegu chirurgicznego. Wykonuje się zabieg poszerzenia tętnic, czyli angioplastykę lub wszczepia bajpasy. Nowoczesne metody leczenia z zastosowaniem lasera umożliwiają nieinwazyjne poszerzenie tętnic.
Dławica piersiowa jest poważną chorobą, nie warto więc lekceważyć jej objawów. Aby jej zapobiec lub zminimalizować jej nasilenie, należy zmienić dietę i zaprzestać stosowania używek, a także w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here