Rower triathlonowy

Jeśli mielibyśmy wskazać jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych, z pewnością można byłoby wskazać triathlon. Uprawianie go wiąże się nie tylko z ponadprzeciętną kondycją i wytrzymałością mięśniową, ale również z odpowiednim sprzętem. Czym charakteryzuje się rower triathlonowy? Jaki rower do triathlonu powinien wybrać początkujący? Jakie różnice występują pomiędzy rowerem triathlonowym a szosowym? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Czym charakteryzuje się rower triathlonowy?

Rower triathlonowy jesteśmy w stanie rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Tego typu sprzęt posiada charakterystyczną, cienką ramę. Tego typu jednoślady zaprojektowane zostały w taki sposób, aby podporządkować się aerodynamice. Muszą radzić sobie z oporem powietrza, dzięki czemu jazda jest łatwiejsza i mniej wyczerpująca. Rower triathlonowy wyróżnia się też agresywną geometrią, która służy do tego, aby utrzymać wysuniętą sylwetkę kolarza- dzięki temu całość jest opływowa. Zauważyć można większy kąt rury podsiodłowej, a także większy kąt główki ramy. Rower triathlonowy jest zaprojektowany w taki sposób, że podczas pedałowania zmienia się ułożenie naszej miednicy, natomiast mięśnie ud są odciążane.

Jaki rower do triathlonu powinien wybrać początkujący?

Dużą popularnością cieszą się rowery czasowe. W ich przypadku najważniejsza jest kwestia odpowiedniej prędkości. Jest to możliwe niestety kosztem naszego komfortu. Taki rower triathlonowy przeznaczony jest głównie do indywidualnej jazdy na czas. Sprawdzi się w przypadku doświadczonych kolarzy. Osoby początkujące mogą pochodzić z nieco niższej półki cenowej. Wbrew pozorom istotna jest tylko kwestia tego, aby dwukołowiec był stosunkowo lekki, wygodny, jednocześnie opływowy- jest to niemalże gwarancja satysfakcjonujących wyników.

Jakie różnice występują pomiędzy rowerem triathlonowym a szosowym?

Rower triathlonowy i szosowy różnią się od siebie w dość dużym stopniu. Ten pierwszy wyróżnia się tym, że jest nieco wolniejszy, jednakże jego prowadzenie sprawia mniej problemów. W praktyce oznacza to, że jazda po krętych odcinkach jest nieco bardziej komfortowa. Jednakże podczas triathlonu jeździmy na różnych powierzchniach- niekiedy na mniej utwardzonych. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że model szosowy mógłby okazać się nietrafiony. Warto zastanowić się nad posiadaniem obu rowerów- możemy dobierać je wówczas w zależności od indywidualnych potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here